Innowacyjną operację przeprowadzili ortopedzi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. 33-letni mężczyzna trafił do szpitala po zwichnięciu biodra z uszkodzeniem wielostrukturalnym stawu.
Jacek Mazek, chirurg ortopeda informuje, że w wyniku zwichnięcia uszkodzone zostały wszystkie struktury, które odpowiadają za stabilność stawu biodrowego.
– U pacjenta wykonaliśmy rekonstrukcję głowy kości udowej i plastykę szyjki kości udowej. Następnie przeprowadziliśmy plastykę w miejscu uszkodzenia chrząstki stawowej panewki, dzięki czemu przywrócono stabilność stawów. To był pierwszy etap leczenia. Za około 4 miesiące, mężczyźnie zrekonstruujemy obrąbek, czyli część panewki udowej. Obrąbek zamyka staw, który powoduje utrzymanie płynu stawowego w jego wnętrzu, a to z kolei powoduje dobry poślizg i zwartość stawu. Ten zabieg zakończy leczenie uszkodzeń po zwichnięciu – mówi dr Jacek Mazek. Jak podkreśla, operacja była bardzo trudna, dlatego nawet na świecie wykonuje się ją niezwykle rzadko.
– Jej trudność wynika m. in. z ryzyka powikłań. Chodzi o możliwość uszkodzenia dużych, ważnych naczyń krwionośnych w miednicy, które mogą spowodować poważne krwawienie skutkujące nawet śmiercią – dodaje Jacek Mazek.
Pacjent wstał dzień po operacji i specjaliści oceniają, że po rehabilitacji powinien wrócić do sprawności.