W którym mieście odbył się ostatni sejm Rzeczpospolitej Obojga Narodów? Kiedy dokonano II rozbioru Polski? To pytania, na które musieli odpowiedzieć laureaci quizu historycznego „Gramy dla Niepodległej”. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach odbył się finał konkursu.
Do udziału w ostatnim dniu zmagań zostało zaproszonych 39 zespołów z całego regionu. Były wśród nich osoby, które w powiatach zajęły I, II lub III miejsce. W szranki stanął między innymi Marcin Wróblewski z Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. Jak stwierdził, kilkukrotnie ze swoimi kolegami z drużyny, niepotrzebnie długo szukał odpowiedzi na pytania, ponieważ w rzeczywistości były one znacznie prostsze.
– Okazuje się, że trzeba zaufać pierwszej myśli – dodał. Marcin Wróblewski zauważył, że trudno było się przygotować do zagadnień związanych z Unią Europejską.
– Ciągle się tam coś zmienia. Ostatnio Polak został wybrany komisarzem unijnym. W związku z tym najlepszym przygotowaniem się do konkursu było bieżące śledzenie wydarzeń. Jeżeli chodzi o część historyczną z tą nie miałem problemu, ponieważ jest to moja pasja – dodał.
Kacper Golonka i Łukasz Dzieciuch przyjechali do Kielc z I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu. Wiedzę na temat historii i ostatnich wydarzeń z kraju czerpali z tradycyjnych i nowych mediów.
– Szukaliśmy informacji w książkach, a także w internecie. Bieżące wydarzenia śledzimy w telewizji. W związku z tym, że interesujemy się wszystkim co nas otacza, na bieżąco sprawdzamy wiadomości z kraju i ze świata. W tym konkursie mogliśmy wykorzystać zdobytą przez ostatnie lata wiedzę – powiedzieli.
Każdy z quizów podzielony był na dwie kategorie. Pierwsza z nich dotyczyła drogi Polaków do odzyskania niepodległości i faktów historycznych, natomiast druga nawiązywała do 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W pierwszej znalazło się 30 pytań, natomiast w drugiej 15. Każde pytanie zawierało 4 możliwe odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek stwierdziła, że w Świętokrzyskiem jest bardzo zdolna młodzież.
– Myślę, że najważniejsze w tym konkursie jest to, że możemy porozmawiać z uczniami o historii i o tym jak trudną drogę nasi przodkowie musieli pokonać, abyśmy mogli żyć teraz w wolnym kraju. Trzeba pamiętać o tamtych czasach, ale należy też tworzyć współczesność. Powinna być ona oparta na właściwych wzorcach – powiedziała wojewoda.
Senator PiS Krzysztof Słoń wyraził radość z faktu, że młodzi ludzie interesują się historią.
– Oni będą przenosić te tradycje na kolejne pokolenia – dodał.
– Poznając historię są z pewnością są z niej dumni, ponieważ widzą jak wiele chwalebnych czynów dokonywali nasi poprzednicy. Oni brali udział w powstaniach, dokonywali zrywów narodowych i bronili niepodległości przed okupantami – powiedział parlamentarzysta.
Konkurs jest częścią rządowego programu, upamiętniającego 100-lecie niepodległości.
Wyniki Finału Wielkiego Quizu Gramy dla Niepodległej:
I miejsce I liceum Ogólnokształcące w Kielcach
Ksawery Olszewski, Kacper Idzik, Marta Kołodziej
Opiekun Robert Kwiecień
II miejsce Publiczna Szkoła Podstawowa w Chybicach
Tomasz Sieniek, Michał Tutka, Bernadetta Lefek
Opiekun Marek Kalisz
III miejsce Liceum Ogólnokształcące w Kazimierzy Wielkiej
Klaudia Buras, Bączak Adam, Jakub Dera
Opiekun Kazimierz Maj