Jak wspierać dziecko nieśmiałe radziliśmy w programie „Na każdą pogodę”. Agnieszka Salwa, psycholog z Miejskiego Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Kielcach mówi, że czasami dziecko bardzo rozgadane i wesołe w domu, w szkole może być wycofane i milczące.
Najważniejsze jest by rodzice budowali poczucie własnej wartości dziecka. Im częściej krytykujemy w stylu „Nic nie potrafisz, nie rób tego, bo znowu coś zepsujesz” tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko będzie miało kłopot z nieśmiałością.
Jeżeli rodzic obserwuje, że mimo mijających tygodni, dziecko dalej ma kłopoty z nawiązywaniem kontaktów z rówieśnikami w szkole, czy paraliżuje je lęk przed odpowiedzią na pytanie zadane przez nauczyciela, konieczna jest pomoc specjalisty. Terapia nieśmiałości może być indywidualna lub grupowa, zależnie od rodzaju problemu. Zwykle trwa 10 sesji, podczas których dziecko uczy się mówić o swoich problemach, nawiązywać kontakty z rówieśnikami i stara się przełamać lęk przed występami publicznymi. W zdecydowanej większości przypadków terapia okazuje się skuteczna.
Posłuchaj rozmowy
Część pierwsza:
Część druga: