„Jestem przekonany, że wystawa prezentująca nasze Pomniki Historii przyczyniać się będzie do upowszechniania wiedzy o dziejach Polski” – napisał prezydent RP Andrzej Duda. Od dziś na Lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie można oglądać wystawę przedstawiającą polskie Pomniki Historii. Wśród nich jest dziewięć obiektów ze Świętokrzyskiego.
Na ekspozycję składają się wielkoformatowe fotografie, opatrzone opisami. Ustawione zostały w różnych miejscach portu. Główna jej część znajduje się za strefą kontroli bezpieczeństwa, ale plansze znalazły się też na stacji kolejowej, terminalu odlotów, na hali przylotów i odbioru bagaży.
Patronat honorowy nad wystawą objął prezydent Andrzej Duda, który w wystosowanym na tę okazję piśmie wyraził przekonanie, że przyczyni się ona do „upowszechnienia wiedzy o dziejach Polski oraz pokaże starania, jakie Rzeczpospolita podejmuje dla zachowania materialnego dziedzictwa przeszłości”.
Prezydent Polski dodał również, że wystawa ta nabiera szczególnego znaczenia w czasie świętowania setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W tym kontekście podkreśla znaczenie i wartość „pozostawionych nam przez minione pokolenia wspaniałych zabytków, skarbów i symboli kultury polskiej, uświadamiających nam ciągłość dziejów naszej wspólnoty, mówiących o jej tożsamości, o jej wielowiekowych doświadczeniach i zbiorowej pamięci”.
Pomniki Historii to zabytki nieruchome o szczególnym znaczeniu dla kultury polskiej. W całym kraju jest 105 takich obiektów, w tym dziewięć w województwie świętokrzyskim. Jak podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, aż osiem naszych zabytków prezydent Andrzej Duda ustanowił na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za czasów rządów Prawa i Sprawiedliwości.
– Ten „wysyp” pomników historii robi wrażenie. Jesteśmy liderem zabiegania o ten wysoki status ochrony zabytków w Polsce, jakimi są pomniki historii. Ale jeśli jeszcze dołożymy do tego fakt wpisania Krzemionek Opatowskich na listę światowego dziedzictwa UNESCO to widzimy, że Prawo i Sprawiedliwość dotrzymało słowa – znaczył.
Lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości dodał, że są czynione starania nad objęciem szczególną ochroną kolejnych zabytków.
– Jestem wdzięczny pani profesor Magdalenie Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzicowa Narodowego za to, że podczas uroczystego przekazania certyfikatu UNESCO do Krzemionek Opatowskich, zapowiedziała, że jej ministerstwo będzie czyniło starania o wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO sandomierskiej starówki. To bardzo cenny obiekt, kiedyś należący do zabytków klasy zero – wyjaśnił.
Sam pomysł zaprezentowania najważniejszych polskich zabytków na lotnisku ocenia bardzo pozytywnie.
– To doskonałe miejsce. Przewija się przez nie bez mała cały świat i promowanie tam polskich, ważnych akcentów, a szczególnie jeśli chodzi o dziedzictwo kulturowe. Bardzo pochwalam ten pomysł pana wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego – mówi świętokrzyski parlamentarzysta.
Ekspozycja będzie się składała z dwóch części – pierwsza przedstawia 53 Pomniki Historii, a w marcu przyszłego roku pokazane zostaną pozostałe 52 obiekty. Wystawa będzie prezentowana do końca sierpnia 2020 roku.
ŚWIĘTOKRZYSKIE ZABYTKI NA LIŚCIE POMNIKÓW HISTORII:
1. Kielce – wzgórze katedralne, Dawny Pałac Biskupów Krakowskich i Katedra – wpis 8 grudnia 2017 rok;
2. Krzemionki – kopalnie krzemienia z okresu neolitu – wpis 16 września 1994 rok;
3. Oblęgorek – Pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową – wpis 16 stycznia 2019 rok;
4. Rytwiany – pokamedulski zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu – wpis 28 grudnia 2018 rok;
5. Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy – wpis 8 grudnia 2017 roku;
6. Święty Krzyż – pobenedyktyński zespół klasztorny oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze – wpis 29 marca 2017 roku;
7. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór – wpis 19 maja 2018 rok;
8. Wąchock – zespół opactwa cystersów – wpis 30 marca 2017 rok;
9. Wiślica – zespół kolegiaty pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny wraz z reliktami kościoła pod wezwaniem świętego Mikołaja oraz grodzisko – wpis 28 grudnia 2018 rok.