Całkowicie odmieniona uczelnia, nowoczesne pracownie w szkołach, a także zmodernizowane drogi i tereny inwestycyjne w gminach – to niektóre profity, uzyskane przez Polskę, dzięki członkostwu w Unii Europejskiej.
Dziś w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się seminarium podsumowujące dotychczasowe przedsięwzięcia realizowane z wykorzystaniem funduszy unijnych. Organizatorem seminarium „Świętokrzyskie Dla Europy – 15 lat Polski w Unii Europejskiej” była wojewoda Agata Wojtyszek.
– 15 lat to czas, który spowodował duży rozwój naszego kraju. Chcemy jednak mówić także o drugiej stronie – co członkostwo Polski daje Unii Europejskiej – zaznaczała wojewoda.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreślał, że Polska jako członek wspólnoty znalazła się w gronie krajów, które decydują o losach całego kontynentu. Zaznaczał, że jesteśmy państwem, które kształtuje politykę Unii, a także z niej korzysta.
– Mamy też pewne oczekiwania – mówił wiceminister. – Chcemy, by Unia rozwiązała swoje problemy i powróciła do swoich korzeni. By stała się wspólnotą równych państw – tłumaczył.
Wśród referentów znalazł się profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej. Przyznał, że w ciągu 15 lat uczelnia została całkowicie zmodernizowana.
– Tak naprawdę jest to nowoczesna uczelnia XXI wieku wyposażona w laboratoria, których nie musimy się wstydzić na świecie. To wszystko udało się osiągnąć dzięki pieniądzom unijnym – akcentował rektor.
Dodał, że w tej chwili wsparcie z Unii kierowane jest na inne dziedziny, w tym między innymi budowę kampusu Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Inwestycja ta otworzy województwu światowe kontakty, a Politechnice – usługi dla przemysłu.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty przybliżał podczas seminarium to, w jaki sposób w regionie rozwinęła się edukacja dzięki funduszom unijnym. Zwrócił uwagę zwłaszcza na szkolnictwo zawodowe.
– Udało się otworzyć nowe kierunki kształcenia zawodowego, wyposażyć pracownie. Jestem przekonany, że dyrektorzy szkół, którzy bacznie obserwowali konkursy, mają dziś dobrze doposażone placówki – mówił.
Unia Europejska to też duże fundusze dla samorządów. Ze wsparcia unijnego w dużym stopniu korzystał Marcin Piszczek, burmistrz miasta i gminy Jędrzejów. Pieniądze pozwoliły między innymi przebudować układ komunikacyjny w Jędrzejowie, w tym przekształcić drogę krajową na ekspresową. Pokłosiem tej inwestycji było zainteresowanie się Krakowskiego Parku Technologicznego terenami inwestycyjnymi. To z kolei przełożyło się na inwestorów w całym powiecie. Na terenach inwestycyjnych wybudowało się w ciągu ostatnich lat 7 firm, które zapewniają 700 miejsc pracy.
Obecność Polski w Unii Europejskiej to możliwość, by pokazać tożsamość kraju – zwrócił uwagę senator Krzysztof Słoń z PiS. Jak mówi, udawało nam się to do tej pory robić, przez co byliśmy wierni wezwaniu świętego Jana Pawła II.
– Papież upominał, że Polska jest potrzebna Unii, by wnieść to, co wspólnota zaczęła tracić – tożsamość i wartości chrześcijańskie – mówił senator.
Podczas seminarium poruszono też temat dziedzictwa kulturowego i przedsiębiorczości. W konferencji wzięli udział między innymi uczniowie i kombatanci.
Współorganizatorem spotkania była Fundacja imienia Stefana Artwińskiego.