Uczniowie świętokrzyskich szkół będą mieli okazję poczuć się jak studenci Politechniki Świętokrzyskiej. Uczelnia przekaże nauczycielom dostęp do oprogramowania umożliwiającego wprowadzenie na lekcjach zagadnień teleinformatycznych, których uczą się żacy. Jak podkreśla doktor Mirosław Płaza, kierownik Laboratorium Sieci Teleinformatycznych i Technologii Internetu Rzeczy Politechniki Świętokrzyskiej, będą to tematy o dużej wartości praktycznej.
– Oparliśmy tę współpracę o specjalność teleinformatyka. W czasie jej studiowania studenci zdobywają międzynarodowe certyfikaty wystawiane przez firmę Cisco. I część zagadnień podstawowych chcemy przenieść na poziom szkół średnich – mówi wykładowca.
Doktor Mirosław Płaza nie ukrywa, że głównym celem współpracy jest zachęcenie absolwentów szkół średnich do rozpoczęcia studiów na Politechnice Świętokrzyskiej. Ale ważne jest również rozwijanie wiedzy młodych ludzi na temat nowoczesnych technologii. Pierwszymi szkołami, które kielecka uczelnia zaprosiła do współpracy są Liceum im. T. Kościuszki i Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku-Zdroju. Doktor Mirosław Płaza informuje, że zainteresowanych szkół średnich jest więcej.
– Na chwilę obecną jest to siedem szkół, z którymi podjęliśmy współpracę lub wkrótce podpiszemy taką umowę. Zachęcam też inne placówki do podpisania z nami takiego dokumentu. Młodzi ludzie mogą dzięki temu zdobyć wiedzę na temat, na przykład, Internetu rzeczy, a to jest obecnie wiodący kierunek w rozwoju technologii – tłumaczy Mirosław Płaza.
Politechnika Świętokrzyska będzie współpracowała również ze szkołami średnimi z Ożarowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Końskich i Jędrzejowa.