Chóry i zespoły śpiewacze z terenu powiatu kieleckiego zaprezentowały swoje talenty w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu. Odbył się tam XIV Powiatowy Przegląd Zespołów Chóralnych. Wyjątkowy, podczas którego podsumowano powiatowe wydarzenia upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W przeglądzie wzięło udział 7 grup, wśród nich zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich Chełmowianki. Wioleta Krzyżanowska z tej grupy podkreśla, że przegląd to swego rodzaju coroczna pielgrzymka. Święty Krzyż potrafi nastroić duchowo i dać siłę na przezwyciężenie wszelkich trudów. Jej zespół działa od 2011 roku, tworzy go 19 osób. Zaprezentowane zostały dwie pieśni religijne wpisujące się w październik i różaniec.
– Chcemy pamiętać o tych, którzy ginęli za naszą wolność. Chcemy pokazać, że też jesteśmy patriotami i dzisiaj im hołdujemy, a także temu, co jest najlepsze na ziemi Świętego Krzyża – mówi Wioleta Krzyżanowska.
Oprócz pieśni religijnych, wybrzmiały też te patriotyczne, aby uhonorować walczących za kraj w czasie wojny. Senator Jarosław Rusiecki podkreśla, że śpiew był także ważny w doli i niedoli żołnierskiej. Dodaje też, że Święty Krzyż zawsze był miejscem przychylnym polskim patriotom.
– Skupiał się tutaj nurt patriotyczny i religijny. Tradycja jest, trzeba ją pielęgnować i podtrzymywać – mówi senator Jarosław Rusiecki. Dodaje też, że Święty Krzyż to było miejsce schronienia m. in. dla Ponurego czy innych jego żołnierzy.
Z kolei senator Krzysztof Słoń dodaje, że Polska, a także pokolenia Polaków ukształtowały się na gruncie tradycji chrześcijańskiej. Muzyka chóralna, która została zaprezentowana, nie jest nachalna, ale pozwala na refleksję.
– Treści ciche, bo wynikają z twórczości duchowej. Zarówno muzyka i teksty skłaniają do tego, aby pochylić się nie tylko nad sensem ludzkiego życia, ale także istnienia naszego narodu, które skupione jest wokół krzyża – mówi senator Krzysztof Słoń.
Organizatorem wydarzenia jest powiat kielecki wraz z klasztorem oblatów. Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego dziękował zakonnikom za wspieranie wszelkich kulturalnych inicjatyw. Jak dodaje, chóry kultywują wspaniałe tradycje.
– Cieszę się, że są zespoły, które kultywują kulturę, profesjonalnie ją przekazują. Dodatkowo, kto śpiewa, ten dwa razy się modli – mówi Stefan Bąk.
W przeglądzie udział wzięły chóry m. in. z gmin: Nowa Słupia, Sitkówka-Nowiny, Masłów czy Zagnańsk.