Mija 40 lat od powstania jednego z największych zakładów pracy na terenie powiatu staszowskiego – Elektrowni Połaniec. Pierwszy prąd popłynął stamtąd jesienią 1979 roku. Dziś to jeden z najnowocześniejszych zakładów tego typu w Polsce. Od 2017 roku jest częścią grupy Enea.
Obecna na uroczystości wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka powiedziała, że 40 lat to piękny jubileusz. Jak podkreśliła, cieszy ją szczególnie możliwość współtworzenia nowej historii tego zakładu. Przypomniała, że była jedną z osób, która zabiegała o to, aby Enea wykupiła zakład i tym samym uratowała setki miejsc pracy dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Prezes Elektrowni Połaniec Lech Żak pewnie patrzy w przyszłość. Jak zaznaczył, powinna ona być stabilna dzięki grupie Enea. Przyznał, że planowane są kolejne ważne zadania, a jednym z nich jest dbanie o środowisko naturalne, czego przykładem jest zielony blok na terenie zakładu, gdzie spalana jest biomasa. Prezes Żak podkreśla również, że w firmie następuje wymiana pokoleniowa.
– Średnia wieku pracowników to 45 lat. Planujemy kolejne przyjęcia – mówi.
– Ostatnio otworzyliśmy 14 aplikacji, a mamy 200 zgłoszeń, więc jest w czym wybierać – cieszy się Lech Żak. Dodaje, że pracę w Elektrowni podejmują osoby z całej Polski, ale głównie z miejscowości do 100 kilometrów od Połańca.
Prezes grupy Enea Mirosław Kowalik stwierdził, że Elektrownia Połaniec to bardzo istotna część grupy kapitałowej. Jest wiceliderem w Polsce, jeśli chodzi o rynek produkcji energii elektrycznej.
– Podjęliśmy dobrą decyzję, bo oprócz majątku przejęliśmy duży kapitał ludzki tego regionu. Mamy pomysły na to, aby produkować energię coraz bardziej przyjazną środowisku i modernizować swoje urządzenia – mówi Mirosław Kowalik.
Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP w imieniu głowy państwa wręczył pracownikom medale za długoletnią pracę.
– Każdy, kto przeszedł przez Połaniec, ma swój wkład w silną energetykę w Polsce. Elektrownia w Połańcu to ważny punkt na mapie Polski - uważa Adam Kwiatkowski.
W czasie uroczystości z okazji 40-lecia istnienia Elektrowni medalem za długoletnią pracę odznaczeni zostali liczni pracownicy, m.in. Agnieszka Wojdan, dyrektor finansowo-administracyjny w spółce Enea Bioenergia.
– W Elektrowni pracuję 20 lat. Traktuję to miejsce jak dom i rodzinę – podkreśliła.
Dodaje, że jako pracownik może realizować się na innych polach. Jest także prezesem Fundacji Wspomagania Oświaty.
– Wspieramy okoliczne tereny, powiat staszowski. Dzięki dotacjom Elektrowni Połaniec możemy pomóc zdolnej, biednej młodzieży, a także osobom chorym - mówi Agnieszka Wojdan.
W Elektrowni Połaniec pracuje obecnie około 700 osób.