To pierwsza w kraju formacja wzorowana na doborowej jednostce z okresu powstania z 1863 roku. Buski oddział żuawów założył w 2002 roku Robert Osiński – pasjonat, badacz historii, kolekcjoner, regionalista.
Nigdy się nie cofną ani nie poddadzą – tak w skrócie wyglądała przysięga składana przez elitarny oddział polskich powstańców Żuawi Śmierci. Formacja zbrojna czynnie wspierała Powstanie Styczniowe. Już od pierwszej bitwy owiali się sławą, słynąc z zaciętości, doskonałej organizacji, charakterystycznego umundurowania oraz dużego stopnia zżycia z dowódcą.
Jednostka wykazała się w walkach z Rosjanami w bitwie pod Miechowcem, Chrobrzem oraz Grochowiskami. Pomimo przeważających sił wroga Żuawi Śmierci walczyli dzielnie do ostatniego członka formacji, skutecznie osłabiając siły i morale przeciwnika. Wśród jednostek powstania 1863 roku nie było równie niezwykłego oddziału.
Z założenia mieli być postrachem Rosjan. Niezwykły mundur z białym krzyżem na piersi, symbolika trupiej czaszki w połączeniu z zaawansowanym jak na drugą połowę XIX w. szkoleniem w walce nieregularnej – to wszystko miało nadawać im pewien zupełnie niepowtarzalny wojenny sznyt.