Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i wzmacnianie turystycznej marki „Świętokrzyskie” – takie działania realizuje Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego dzięki dobrej współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W Kielcach odbyło się posiedzenie rady Polskiej Organizacji Turystycznej.
– Bardzo się cieszymy, że mamy tak dobrych partnerów jak świętokrzyska ROT. Świętokrzyska ROT zawsze wyróżniała się na tle Polski, przede wszystkim profesjonalizmem oraz budową silnej marki województwa. Dla przykładu podam ostatnie wydarzenie, przyjazd touroperatorów z Ukrainy do regionu. Dzięki niemu udało się nawiązać współpracę - mówił Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ukraińscy touroperatorzy po wizycie w Świętokrzyskiem zainteresowali się organizacją wycieczek do regionu i według zapowiedzi mają stworzyć stałą ofertę w swoich biurach podróży o takiej właśnie destynacji.
ROT współpracuje także z Ministerstwem Sportu i Turystyki. W tej chwili realizuje dwa projekty dofinansowane z ministerstwa kwotą 270 tys. zł – informuje Anna Krupka, wiceminister resortu.
– Pierwszy projekt to „Świętokrzyskie, silna marka terytorialna”, czyli cykl działań analityczno-rozwojowych. Zawierają one warsztaty i wizyty studyjne, pracę nad wizerunkiem, a także konferencję międzynarodową. Te wszystkie przedsięwzięcia pomagają wyłonić silne marki terytorialne w regionie, a następnie ich promocję – przybliża wiceminister.
Projekt w dużej mierze został już zrealizowany. W regionie odbyły się warsztaty, podczas których zastanawiano się miedzy innymi nad hasłami promującymi konkretne miasta w regionie. Wkrótce mają zostać wydane także foldery i opracowania na temat marki turystycznej. W regionie wyróżnia się Święty Krzyż, który już zaistniał na arenie ogólnopolskiej – został kandydatem do tytułu „Polska marka turystyczna” w nowatorskim ministerialnym projekcie. Jak mówi wiceminister Anna Krupka, pozwala to na udział w szkoleniach, doradztwo eksperckie oraz uczestnictwo w badaniach wizerunku.
Jak mówi Marcin Piętak, w trakcie jest też realizacja drugiego ministerialnego projektu, który ma na celu stworzenie wielu udogodnień dla osób niepełnosprawnych.
– W tym projekcie przeszkoliliśmy 40 pracowników biur informacji turystycznej w regionie. Zmodyfikowaliśmy stronę internetową, a w tej chwili wprowadzamy mobilną audiodeskrypcję największych atrakcji regionu dla osób niedowidzących – wymienia prezes.
Jak dodaje, ROT może chwalić się realizowanymi projektami, bo organizacja otrzymała na te przedsięwzięcia największe dotacje w skali kraju.
W tym roku ROT zgłosiła Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo do konkursu o Złoty Certyfikat POT. Wyniki konkursu będą znane w listopadzie.