Jazda na deskorolce, wyścigi na ergometrze wioślarskim i konkurencje sportowe pod czujnym okiem piłkarzy ręcznych PGE Vive Kielce – tak wyglądały zajęcia sportowe, zorganizowane w Hali Legionów w Kielcach, jako część akcji SKSonTour.
To wyjazdowa akcja, podczas której uczniowie biorą udział w treningu, obejmującym różne formy aktywności. Jak mówi prowadzący imprezę Kacper Lachowicz, dzieci poznają nietypowe formy aktywności, które często trudno zrealizować na lekcjach wychowania fizycznego w szkołach.
– Jazdę na deskorolce trudno przeprowadzić w placówce, dlatego wprowadzamy je w naszej akcji. Młodzież bierze udział też w typowych próbach sprawnościowych, jak na przykład wiszeniu na drążku. Uczniom podoba się refleksomierz z nowoczesną technologią, bo dzieci muszą gasić zapalające się lampki – przybliża prowadzący.
Nie brakuje stacji edukacyjnych, gdzie dzieci uczą się udzielania pierwszej pomocy. Stacje mistrzów prowadzą znani szczypiorniści, w tym Krzysztof Lijewski.
– Dzieci są zaangażowane, na ich twarzach pojawiają się uśmiechy, co jest chyba najważniejsze. Programy takie jak te, prowadzenie SKS-ów w szkołach, to ważne działania, które w tym wieku uczą koordynacji i rozwoju ruchowego – zaznacza.
Uczestnikom akcji bardzo podobały się wyzwania na poszczególnych stacjach. – Jest świetnie, to doskonała zabawą, a po nią tu właśnie przyjechałyśmy – mówiły uczennice ze Szkoły Podstawowej numer 25 w Kielcach.
SKSonTour to część programu Szkolny Klub Sportowy, który jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Obejmuje ponad 330 tys. młodych Polaków w każdym powiecie w kraju. W województwie świętokrzyskim uczestniczy w nim 12 tys. dzieci.
Wydarzenie uroczyście zainaugurowała wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka. Przekazała uczniom także dobrą wiadomość o rozpoczęciu kolejnego programu dla młodzieży.
– Dzisiaj inaugurujemy nowy program Skaut, który ma na celu wyłonienie nowych sportowych talentów. To program pilotażowy obejmujący 4 województwa, w tym dzięki moim staraniom świętokrzyskie. 132 skautów znajdzie się w 530 szkołach podstawowych regionu. Będą tam szukać zdolnych uczniów – mówi.
Wiceminister podkreśla, że będą poszukiwani między innymi przyszli piłkarze ręczni. Dzieci wezmą udział w specjalnych testach, które sprawdzą między innymi ich siłę i wytrzymałość i pozwolą skierować badanego do konkretnego klubu sportowego i tym samym rozwijanie umiejętności w kierunku wybranej dziedziny sportowej.