– Nawet mniejsze ośrodki akademickie mogą skutecznie się rozwijać, realizując programy badawcze – powiedział rektor UJK Jacek Semaniak, komentując przygotowanie uczelni do reformy, którą zakłada „Konstytucja dla Nauki”. Jak dodał gość Radia Kielce, Uniwersytet Jana Kochanowskiego organizacyjnie jest przygotowany do zmian. Poszczególne wydziały będą odpowiedzialne nie tylko za edukację, ale także za badania naukowe.
Powołano instytuty i katedry, które będą miały bardzo dużą samodzielność i odpowiedzialność za daną dyscyplinę naukową. Będą mogły także decydować o zatrudnianiu pracowników naukowych.
Pytany, czy małe ośrodki, jak np. kielecki, mają w tym kontekście szansę, by zaistnieć, odpowiedział, że obecnie projekty badawcze prowadzone są często wspólnie przez różne ośrodki. Kieleccy naukowcy mogą więc z innymi realizować ważne projekty. Jak dodał, bez badań żadna uczelnia nie może się rozwijać.
– Nie wyobrażam sobie, by profesorowie przekazywali wiedzę, nie prowadząc własnych prac naukowych z danej dziedziny – dodał.
Podobnie uważa rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Wiesław Trąmpczyński. Jak przyznał, na jego uczelni zmiany nie będą aż tak widoczne.
– Politechnika ma 5 wydziałów i powstanie 5 dyscyplin naukowych. Ich dyrektorzy będą odpowiedzialni za prowadzenie prac badawczych – podkreślił.
Zmienia się także rola rektora, który w całości będzie odpowiedzialny za funkcjonowanie uczelni. To on będzie także decydował, na co mają być przeznaczane pieniądze. To daje możliwości finansowania ważnych projektów badawczych.
Dziś o godzinie 12.00 odbędzie się oficjalna inauguracja roku na Politechnice Świętokrzyskiej.