Ochronie środowiska poświęcone było spotkanie wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z województwa świętokrzyskiego, które dziś odbyło się w Piekoszowie. Samorządowcy rozmawiali między innymi o programie „Czyste powietrze”, z którego korzysta coraz więcej mieszkańców regionu.
W czołówce są mieszkańcy powiatu kieleckiego – mówi Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
– Może wpływ na to ma umiejscowienie siedziby funduszu w Kielcach, gdzie łatwo i szybko można dojechać. Łączna liczba złożonych wniosków to już ponad 6 tysięcy. Pozytywie rozpatrzyliśmy podania na kwotę 60 milionów złotych, co jest już niezłym wynikiem. Chcielibyśmy, aby do końca roku nasz wynik wzrósł do 110 milionów złotych – zaznacza prezes.
Samorządy w programie „Czyste powietrze” mają do odegrania nie tylko rolę promocyjną, lecz także mogą współpracować przy realizacji programu. Trzynaście gmin z regionu podpisało umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i tym samym umożliwiło swoim mieszkańcom załatwianie formalności w gminie. Taką umowę zawarła ostatnio gmina Kunów. Wnioski można też składać między innymi w Opatowie, Starachowicach i Jędrzejowie.
Ryszard Gliwiński zachęca samorządowców do udzielania dodatkowych dotacji dla najmniej zamożnych mieszkańców, by mogli całkowicie pokryć koszty zakupu ekologicznych urządzeń i nie forsować portfeli.
Z programu „Czyste powietrze” skorzystało już ponad 100 osób z samej gminy Chęciny. Jak mówi włodarz Robert Jaworski, w gminie uruchomiono program dopłat do wymiany pieców.
– Myślę, że jako gmina jesteśmy bardzo aktywnym sojusznikiem. W zeszłym roku zainicjowaliśmy akcję i początkowo zainteresowanie nie było duże. Dziś wręcz przeciwnie. Dotychczas wystarczyło nam pieniędzy dla wszystkich, którzy złożyli wnioski. Program jest dobry, bo chyba wszystkim zależy na tym, by oddychać czystym powietrzem – mówi.
Podczas spotkania z wójtami, burmistrzami i prezydentami omawiano także projekt nowej uchwały sejmiku dotyczący przeciwdziałaniu smogowi, kontrole sanepidu, a także współpracę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie.