Ponad dziesięć tysięcy wniosków o tzw. 500 plus dla niepełnosprawnych wpłynęło już do świętokrzyskich oddziałów: Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Świadczenie jest nową formą rządowej pomocy dla osób z rożnymi dysfunkcjami. Wnioski można było składać od 2 września, natomiast wydawanie i rozpatrywanie decyzji rozpoczyna się dzisiaj.
Jak przypomina Paweł Szkalej, rzecznik oddziału ZUS, comiesięczne świadczenie przysługuje osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, spełniającym kryterium dochodowe. Dochód osoby, która stara się o pomoc nie może przekroczyć 1600 złotych. W tę kwotę nie jest wliczana renta rodzinna. Jeżeli dochód jest niższy, a ktoś nie ma orzeczenia o niepełnosprawności, może złożyć wniosek do ZUS lub KRUS o uzyskanie takiego dokumentu.
Senator Krzysztof Słoń z PiS, członek senackiej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, podkreśla, że rząd na wsparcie 850 tysięcy osób niepełnosprawnych przeznacza rocznie 4,5 mld złotych.
– W tej chwili ZUS i KRUS mają 60 dni na rozpatrzenie wniosków. Oczywiście świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek – dodaje Krzysztof Słoń.
Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeżeli osoba niepełnosprawna pobiera świadczenia finansowe na łączną kwotę np. 1200 złotych, wówczas od ZUS nie otrzyma 500, a 400 zł. Na maksymalną kwotę wsparcia w wysokości 500 złotych mogą liczyć osoby, które pobierają świadczenia w kwocie nie większej niż 1100 złotych.
W województwie świętokrzyskim z tej formy pomocy może skorzystać około 32 tysięcy osób.