Kamienica o dużym znaczeniu historycznym przy ulicy Dużej w Kielcach została wystawiona na sprzedaż. Budynek należy do Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń.
Krzysztof Myśliński z Muzeum Historii Kielc przypomina, że kamienicę w 1840 roku zaprojektował i wybudował Maksymilian Strasz – inżynier, architekt i fotograf. Po jego wyjeździe z Kielc, kamienicę przejęła rodzina Biechońskich, która ją rozbudowała. Projekt opracował legendarny, kielecki architekt – Franciszek Ksawery Kowalski, który zaprojektował praktycznie wszystkie najważniejsze budowle w mieście. W czasie Powstania Styczniowego znajdowała się tam kwatera konspiracyjna. Dziś upamiętnia to pamiątkowa tablica umieszczona na ścianie budynku.
– Największą wartość historyczną, architektoniczną i urbanistyczną miała kamienica wybudowana przez Strasza. Z kolei budynek Biechońskich miał wartość artystyczną i architektoniczną. Historycznie był też związany z Powstaniem Styczniowym – powiedział Krzysztof Myśliński.
W czasie II wojny światowej kamienica została zniszczona.
– Odbudowano ją na zabytkowych fundamentach i części murów po zakończeniu działań wojennych. Ten budynek też ma swoją wartość – dodaje historyk. – Już trochę innej natury architektonicznej i urbanistycznej. Należałoby mu życzyć, aby ten, kto go kupi nie zmieniał nic na zewnątrz. Jego nie warto już zmieniać – zakończył Krzysztof Myśliński.
Maksymilian Strasz w sierpniu 1837 roku został inżynierem gubernialnym w Kielcach. Opracował m.in. projekt pierwszego urzędu wojewódzkiego, który miał powstać na Wzgórzu Karscha, ale nic z tych planów nie wyszło, ponieważ zlikwidowano gubernię kielecką. Zasłynął swoimi pracami w dziedzinie fotografii, interesował się też optyką. Imię Maksymiliana Strasza nosi jedna z ulic na osiedlu Kochanowskiego. Nadano je w 1997 roku.