Prawie 230 uczniów z kieleckich szkół wzięło udział w grze terenowej śladami dziejów września 1939 roku w stolicy Świętokrzyskiego. Wydarzenie to towarzyszyło otwarciu nowej wystawy plenerowej na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.
W grze uczestniczyły 32 drużyny z 21 placówek. Młodzież wyruszyła po godzinie 8.00, sprzed pomnika 2. Pułku Artylerii Lekkiej w Kielcach. Trasa przebiegała obok miejsc pamięci, z metą na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Po drodze uczniowie musieli wykonać różne zadania.
Najwięcej punktów zebrała grupa z Zespołu Szkół Informatycznych imienia generała Józefa Hauke-Bosaka i to ona stanęła na najwyższym miejscu na podium. Kolejne miejsca należały do II Liceum Ogólnokształcącego imienia Jana Śniadeckiego i Zespołu Szkół Mechanicznych imienia Władysława Sikorskiego. Dodatkowo wyróżnieni zostali uczniowie ze Szkoły Podstawowej numer 14 w Kielcach.
Nagrodzono także uczestników Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego „Tragizm wojny i okupacji”. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział w nim wzięło 11 zespołów, które podjęły działania już w zeszłym roku szkolnym. Wśród nagrodzonych znalazła się młodzież z klas ósmych ze Szkoły Podstawowej numer 28 imienia Żołnierzy 4 Pułku Piechoty „Czwartaków”.
Jak przyznali uczniowie Piotr Kaczmarczyk i Szymon Brzeziński, realizacja projektu wymagała dużego zaangażowania.
– Chcieliśmy pokazać ogrom tragedii, jaka dotknęła ludzi podczas II wojny światowej. Postawiliśmy na ludzi, bo uznaliśmy, że przez ich pryzmat najpełniej pokażemy ten dramat – mówił Piotr. Dodał, że projekt składa się ze zdjęć, które sami uczniowie wykonali, odwiedzając różne zakątki województwa świętokrzyskiego i wywiadów ze świadkami tamtych wydarzeń.
Szymon wyjaśnił, że to była bardzo cenna lekcja, która skłania do zastanowienia.
– Mieliśmy możliwość zapoznania się z rozmiarem zbrodni niemieckich. Same liczby robią wrażenie. To jest niesamowity ogrom ludzkiej tragedii - przyznał.
Te wydarzenia towarzyszyły otwarciu nowej wystawy plenerowej na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego, przygotowanej przez pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jak mówi Rafał Nowak, dyrektor Wzgórza, celem ekspozycji było pokazanie Kielc przed niemieckim atakiem i w pierwszych dniach już po nim.
– Chcieliśmy pokazać, jakie były nastroje, wspomnienia ludzi, którzy tu żyli 80 lat temu i jak widzieli swoje miasto, swoją ojczyznę przed wybuchem II wojny światowej i co zapamiętali z tego, co się działo już po 1 września. Pokazaliśmy zniszczenia, które tu nastąpiły, pokazaliśmy wkroczenie wojsk niemieckich, rozstrzelanie więźniów tu, na ulicy Zamkowej, historię więzienia, to wszystko, co było istotą września 1939 roku – wyjaśnia.
Rafał Nowak mówił, że uroczystości mające upamiętnić wydarzenia sprzed 80 lat mają tak rozbudowany charakter, dzięki współpracy z kieleckimi szkołami, które chętnie angażują się w zajęcia, organizowane przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej.
W wernisażu udział wzięli także weterani walk z września 1939 roku i ich bliscy. Wśród nich znalazła się też Danuta Żbikowska, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Cieszyła się z zaangażowania młodych osób, których nie odstraszyły nawet wiatr i deszcz.
– Jeśli nie zapoznamy dzieci i młodzieży z tragizmem wojny, to ta pamięć uleci. Dlatego jestem bardzo zadowolona, że ten wrzesień 1939 został tak fantastycznie uwidoczniony na Wzgórzu Zamkowym – podkreśliła.
Senator Krzysztof Słoń nawiązał do historii Wzgórza Zamkowego, gdzie mieściło się więzienie, w którym przetrzymywano, a często też zabijano ludzi walczących o wolność Polski. Podkreślił, że te mury pamiętające cierpienia Polaków, są dobrym miejscem, by przeprowadzać tu lekcje historii.
– Ten wrzesień 1939 roku był dla Polski bardzo dramatyczny. Mam nadzieję, że ta młodzież będzie dzisiaj zdolna do empatii i porównując wrzesień 1939 z wrześniem 2019 roku i zobaczy, jak ważna jest wolna, niepodległa ojczyzna, jak dobrze uczyć się w polskiej szkole, bez okupanta na ulicy, który wtedy siał terror i zagładę – mówił.
Wernisaż zakończył koncert chóru ze Szkół Podstawowych numer 8 i 9 oraz poczęstunek przy ognisku.