W stolicy regionu odbyły się uroczystości 80. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Wydarzenie rozpoczęła msza święta w kościele św. Trójcy. Następnie uczestnicy udali się przed pomnik Armii Krajowej, gdzie odbyły się dalsze rocznicowe obchody.
Jak mówi wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, Polskie Państwo podziemne było fenomenem.
– Nie było drugiego takiego tworu w żadnym okupowanym kraju Europy czy nawet świata. To, że Polskie Państwo Podziemne trwało przez całą wojnę, mimo wielu perturbacji, mimo wpadek, aresztowań, to powód do ogromnej dumy. Szkoda tylko, że nie udało się osiągnąć ostatecznego celu, czyli pełnej niepodległości Polski – zaznacza Piotr Wawrzyk.
Zdaniem Krzysztofa Słonia, senatora Prawa i Sprawiedliwości 80. Rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego to bardzo ważna data dla wszystkich Polaków. Parlamentarzysta ostro krytykuje osoby, które dziś lekceważąco traktują bohaterów walczących o wolność naszego kraju.
– To czas narodowej ekspiacji za to, co dziś wyrodne córki i synowie naszego narodu wypisują i wygadują w szalonym zwidzie. Ekspiacji, w której musimy błagać o przebaczenie tych wszystkich patriotów, którzy mając za najważniejsze Boga, Honor i Ojczyznę, budowali nasze Podziemne Państwo dla tamtego pokolenia Polaków. Aby czuli, że to Państwo się o nich troszczy, że w każdej sprawie jest gotowe im pomóc – podkreśla.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa jest zadowolony z tego, że mieszkańcy Kielc pamiętają o powstaniu Polskiego Państwa Podziemnego. Chciałby także, żeby nasze społeczeństwo brało przykład z tych bohaterów.
– Mimo tych represji, mimo tej „czarnej nocy okupacji” nie poddali się, nie skapitulowali. Konsekwentnie dążyli do niepodległości. Ale Polskie Państwo Podziemne to nie tylko ta zbrojna część, walcząca z okupantami, ale także instytucje polityczne, administracja rządowa, sądownictwo, oświata, życie kulturalne, wydawanie czasopism i periodyków – przypomina marszałek.
Polskie Państwo Podziemne istniało od 27 września 1939 roku do 1 lipca 1945. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości władzy w naszym kraju. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, ale stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.