W cyklu Radia Kielce zaprezentowaliśmy kandydatów na senatorów i na posłów regionu świętokrzyskiego. Rozmawialiśmy z wszystkimi kandydatami na senatorów i z pierwszymi „trójkami” wszystkich list do Sejmu w Świętokrzyskiem.
W środę naszym pierwszym gościem był lider świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości i kandydat na posła z listy PiS Krzysztof Lipiec.
Zapytany, czym dla niego jest polityka, odpowiedział, że to dużo wyrzeczeń i roztropna troska o dobro wspólne.
*****
Drugim gościem była Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, startująca z pozycji numer dwa listy Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu.
Zapytany, jakim jednym słowem określiłaby się, byłoby to słowo wytrwała.
*****
Ostatnim gościem był Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, „jedynka” listy Prawa i sprawiedliwości w wyborach do Sejmu.
Zapytany, co Pana denerwuje w Polakach i w Polsce, odpowiedział, że czasami nie wykorzystujemy okazji, które daje nam los i historia.
*****
We wtorkowym odcinku gościliśmy Andrzeja Szejnę oraz Czesława Siekierskiego. Zaproszenie otrzymał także Bartłomiej Sienkiewicz, „jedynka” świętokrzyskiej listy KO do Sejmu, jednak z niego nie skorzystał.
Jako pierwszy podczas audycji zabrał głos Andrzej Szejna – kandydat do Sejmu, „jedynka” na liście SLD, który określa siebie jako człowieka dobrego, uczciwego, pełnego empatii:
*****
Natomiast Czesław Siekierski, były eurodeputowany i „jedynka” świętokrzyskiej listy komitetu PSL-Koalicja Polska zapytany o to, jakim jednym słowem mógłby siebie określić powiedział, że najlepiej do niego pasuje pragmatyk, ponieważ zawsze poszukuje rozwiązań możliwych oraz pozytywnych:
******
Pierwszym naszym gościem był poseł Piotr Apel, startujący w wyborach do Sejmu z drugiego miejsca listy Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe Koalicja Polska.
Pytany, co w Polakach i Polsce lubi najbardziej, odpowiedział, że pracowitość, kreatywność, a także poczucie odpowiedzialności za wspólnotę.
Kolejnym gościem była Paulina Piechna-Więckiewicz, kandydatka do Sejmu z pozycji numer dwa Komitetu Wyborczego SLD. Pytana, jakim jednym słowem określiłaby się, odpowiedziała, że jest wiarygodna, starająca się doprowadzić ludzkie sprawy do końca.
Ostatnim gościem był poseł Adam Cyrański, kandydat do Sejmu z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska .Nowoczesna i PL Zieloni. Pytany, czym dla niego jest polityka, odpowiedział, że przede wszystkim misją.
Marzena Okła-Drewnowicz to kandydatka do Sejmu z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska .Nowoczesna Inicjatywa Polska Zieloni.
Zapytana, czym jest dla niej polityka, odpowiedziała, że przede wszystkim pasją na rzecz drugiego człowieka.
Kolejni kandydaci, Kazimierz Kotowski z Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe i Aron Pietruszka z Komitetu Wyborczego Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dotarli do studia Radia Kielce. Kazimierz Kotowski w ostatniej chwili odwołał przyjazd do naszej rozgłośni, natomiast Aron Pietruszka nie nawiązał z nami kontaktu, nie odpowiadając na nasze sms-y, telefony, a także wezwania swojego sztabu wyborczego.
Marcin Molenda z Komitetu Wyborczego Skuteczni Piotra Liroya Marca, kandydat do Sejmu z województwa świętokrzyskiego, zapytany, jakim jednym słowem określiłby się, byłoby to słowo sumienny.
Damian Milczuszek z Komitetu Wyborczego Wyborców Konfederacja Wolność i Niepodległość w ostatniej chwili zrezygnował ze spotkania z naszymi słuchaczami.
Emilia Kaźmierczak z Koalicji Bezpartyjni i Samorządowcy, zapytana, czym dla niej jest polityka, odpowiedziała, że to coś między aktywnością życiową, a pasją.
Mateusz Iwan – KW Konfederacja Wolność i Niepodległość określił siebie jako osobę stabilną:
Do udziału w audycji zaproszeni zostali także: Monika Jedynak – KW Koalicja Bezpartyjni i Samorządowcy oraz Paweł Połanecki – KW Skuteczni Piotra Liroya Marca.
Monika Jedynak odmówiła udziału ze względu na problemy zdrowotne, natomiast Paweł Połanecki nie mógł wziąć udziału w programie ze względu na przygotowania do uroczystości pogrzebowych Kornela Morawieckiego.
Krzysztof Bosak, startujący z pierwszej pozycji na liście Komitetu Wyborczego Konfederacja Wolność i Niepodległość określiłby siebie, jako konserwatysta.
Piotr Liroy-Marzec z Komitetu Wyborczego Skuteczni Piotra Liroya-Marca nie zdołał dotrzeć do Radia Kielce, żeby opowiedzieć o sobie wyborcom i naszym słuchaczom.
Stanisław Skuza, startujący z pierwszej pozycji na liście Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Samorządowcy powiedział, że chciałby, aby po wyborach wszyscy kandydaci ze sobą współpracowali i realizowali wspólne zadania.
Jarosław Rusiecki, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z okręgu numer 82 podkreślił, że w polityce trzeba być wiarygodnym.
Przemysław Gierada, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Wyborców adwokata Przemysława Gierady z okręgu 83 podkreślił, że póki co polityka jest dla niego jedną wielką niespodzianką.
Profesor Kazimierz Kik, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Samorządowcy z okręgu 83 określiłby siebie jako „ambitny intelektualista”.
Krzysztof Słoń, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z okręgu numer 83 powiedział, że polityka jest dla niego aktywnością życiową, którą wykonuje z pasją.
Jacek Włosowicz, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość z okręgu numer 81 podkreślił, że wiele osób mówi o nim, że jest człowiekiem, który słucha.
Edward Rzepka, kandydat do Senatu z Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N iPL Zieloni z okręgu 83 przyznał, że chciałby uchodzić za człowieka przyzwoitego.
Dariusz Loranty, kandydat do Senatu z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni i Samorządowcy z okręgu 82 uważa, że jest kandydatem „w miarę kompletnym”.
Andrzej Lasak, z Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe zapytany, jakim jednym słowem określiłby się, odpowiedział, że byłoby to słowo „walczak”.
Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, kandydatka do Senatu z Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólny Senator Marzena Dębniak, z okręgu 82, zapytana, co najbardziej lubi w Polsce i Polakach, odpowiedziała, że romantyzm, pracowitość i zaradność.
Marcin Bugajski, reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Bezpartyjny Antysystemowy, startujący w wyborach do Senatu, z okręgu 83 pytany, czemu wybrał zawód politologa, odpowiedział, że polityką interesował się już w szkole podstawowej.