Kto ma największe szanse na zdobycie mandatu w wyborach parlamentarnych w województwie świętokrzyskim? Według analizy firmy CEC Goverment Relations w przygotowanym dla Gazety Wyborczej raporcie w skali kraju Prawo i Sprawiedliwość może liczyć nawet na 264 mandaty, Koalicja Obywatelska 140, z kolei 40 miejsc w parlamencie zajęliby kandydaci KW SLD-Lewica, natomiast 15 mandatów przypadłoby kandydatom komitetu wyborczego PSL Koalicja Polska.
Kto według Gazety Wyborczej może być pewnym uzyskania mandatu w województwie świętokrzyskim? W badaniu opublikowanym na portalu gazeta.pl możemy przeczytać, że w okręgu numer 33 obejmującym region świętokrzyski Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 10 lub jedenaście mandatów. Koalicja Obywatelska trzy mandaty. Od jednego do dwóch posłów do przyszłego Sejmu może wprowadzić PSL, na jeden mandat może liczyć SLD.
Na pewne mandaty z listy PiS mogą liczyć Zbigniew Ziobro, Krzysztof Lipiec, Anna Krupka, Dominik Tarczyński, Michał Cieślak, Marek Kwitek, Maria Zuba, Bogdan Latosiński, Andrzej Kryj. Duże szanse na uzyskanie mandatu mają także: Agata Wojtyszek, Dorota Stępień-Zając, Piotr Wawrzyk i Bartłomiej Dorywalski.
W przypadku Kandydatów Koalicji Obywatelskiej według badania Gazety Wyborczej na pewne mandaty mogą liczyć: Bartłomiej Sienkiewicz, Adam Cyrański i Marzena Okła Drewnowicz. Szansę na uzyskanie mandatu z listy KO mają także Artur Gierada, Sławomir Gągorowski i Jerzy Materek.
Pewnym kandydatem SLD w Sejmie jest Andrzej Szejna. W przypadku listy PSL miejsce w Sejmie obejmuje Czesław Siekierski.
Co ciekawe, badanie pokazuje, że na ewentualny mandat dla PSL w regionie może liczyć także kandydat z drugiej pozycji listy PSL Koalicja Polska, którym na stronie gazeta.pl jest działaczka Kukiz’15 Jadwiga Szewczyk. Ta jednak ostatecznie nie znalazła się na zatwierdzonej przez Państwową Komisję Wyborczą liście ludowców w województwie świętokrzyskim. Drugie miejsce na liście PSL Koalicja Polska w regionie zajmuje Piotr Apel.