Ściana pamięci z tablicami i znakami upamiętniającymi bohaterów II wojny światowej została odsłonięta w Szkole Podstawowej numer 10 w Starachowicach. Placówka nosi imię Szarych Szeregów i 27 września obchodzi swoje święto patronalne. W tym dniu przed 80 laty harcerze włączyli się w działalność polskiego państwa podziemnego, przyjmując nazwę Szarych Szeregów.
Ściana pamięci w „dziesiątce” to kolejne miejsce, w którym umieszczone są tablice poświęcone bohaterom Starachowic.
– Pierwszym miejscem pamięci był budynek obecnego hotelu Senator – przypomina nauczyciel historii i przewodnik PTTK Krzysztof Kasprzyk.
– Tam po II wojnie światowej mieściła się Milicja Obywatelska i Urząd Bezpieczeństwa. Po odzyskaniu niepodległości działacze opozycyjni umieścili tam tablice poświęcone ofiarom komunistów. Później znalazły się w Gimnazjum numer 1, a po likwidacji szkoły trafiły do podstawówki przy Alei Armii Krajowej – dodaje.
Jednak, jak podkreśla Krzysztof Kasprzyk, w planach jest umieszczenie tablic w pobliżu miejsca kaźni polskich patriotów.
– Przez 80 lat wychowujemy dzieci w wierności ideałom Szarych Szeregów – podkreślała dyrektor szkoły Renata Samela.
– Przez wiele lat uczniowie należeli do harcerstwa, obecnie także działa tu drużyna harcerska, uczniowie w szarych mundurach zaciągnęli również wartę honorową przy ścianie pamięci i tablicy upamiętniającej patronów szkoły – mówi.
Przez lata harcerstwem w Szkole Podstawowej numer 10 i cały mieście opiekował się harcmistrz Zbigniew Lewiński, z zawodu nauczyciel. Jego ojciec był zastępcą komendanta obrony miasta i zastępcą komendanta hufca Starachowice. Dowodził też oddziałem Żubry, który bronił miasta przed Niemcami w 1939 roku. Później drużyny harcerskie prowadziło wielu członków rodziny Lewińskich. Zdaniem harcmistrza Zbigniewa Lewińskiego ideały, które przyświecały młodym ludziom 80 lat temu wciąż są żywe, ale obecnie trzeba je przedstawiać w sposób właściwy nowej epoce.
Na ścianie pamięci w SP 10 znajduje się znak Armii Krajowej, Polski Walczącej, Związku Więźniów Politycznych okresu 1939 – 1956 oraz tablica przypominająca żołnierzy AK, WiN, BCh i NSZ.