Pod hasłem „Chcę swojego życia… zostań moim asystentem” Fundacja DOGadanka zainaugurowała kampanię społeczną mającą na celu uświadomienie, jak ważna dla osób niepełnosprawnych jest niezależność oraz możliwość realizowania swoich potrzeb. Pomóc im w tym mają asystenci.
Jak informuje Magdalena Pawlik-Paciorek z fundacji, najczęściej rolę osób wspierających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami przejmują ich najbliżsi. Jednak, jest to niezwykle obciążające obie strony.
– W przypadku osób niepełnosprawnych potrzeba asystentury jest bardzo ważna. Bez osób, które będą chciały zostać takimi asystentami sytuacja osób niepełnosprawnych nie zmieni się. Kampania jest przewidziana na najbliższe kilka tygodni. W jej ramach pokażemy cztery filmy z udziałem niepełnosprawnych osób – dodała Magdalena Pawlik-Paciorek.
W spotkaniu inaugurującym kampanię wziął udział m.in. Paweł Parus, dawniej koszykarz, dziś pełnomocnik marszałka województwa dolnośląskiego ds. osób z niepełnosprawnościami, który porusza się przy pomocy wózka inwalidzkiego.
Jak poinformował, w województwie dolnośląskim działa kilkuset asystentów osób niepełnosprawnych.
– W tej chwili taką usługę realizuje w województwie dolnośląskim około 20 organizacji pozarządowych. Ich działania finansowane są z różnych źródeł. Są to środki pochodzące z Unii Europejskiej, samorządu naszego województwa, ale też z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dziś tych organizacji jest faktycznie wiele i ta usługa w naszym regionie jest powszechna. Jednak chcemy spowodować, by to wsparcie obowiązywało w całym kraju – dodał Paweł Parus.
Do zadań asystenta osoby niepełnosprawnej należy, w zależności od rodzaju niepełnosprawności, np. pomoc w dotarciu do pracy, pomoc w robieniu zakupów, czy załatwianiu spraw urzędowych.
Od kilku lat asystentem osób niepełnosprawnych jest Joanna Parus. Jak mówi, pod swoją opieką ma kilka osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.
– Moja rola polega na pomocy np. w dojeździe do lekarza, czy kina. Jeżeli jest to osoba niewidoma, to także np. w sklepie opisuję jej produkty, które są na półkach. Pomagam dostać się im w te miejsca, do których sami nie byliby w stanie dotrzeć – wyjaśniła Joanna Parus.
Obecny na spotkaniu Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, przypomniał, że asystenci osób niepełnosprawnych mają za zadanie odciążyć bliskich osób niepełnosprawnych w opiece nad nimi. Jak powiedział, rozumie sytuację, ponieważ sam opiekuje się niepełnosprawną mamą.
– Asystent, to okno na świat dla osoby niepełnosprawnej. Asystent sprawia, że niepełnosprawni mogą korzystać ze wszystkich aspektów życia. Dzięki nim niepełnosprawni mogą uzyskać namiastkę samodzielności. Z racji tej sytuacji, którą mam w domu, doskonale rozumiem rolę asystenta i potrzeby osób niepełnosprawnych – dodał Piotr Wawrzyk.
– Asystenci osób niepełnosprawnych pełnią niezwykle ważną rolę w społeczeństwie - powiedział z kolei Mariusz Gosek, członek zarządu województwa świętokrzyskiego.
Jak dodał, gdy w rodzinie jest osoba niepełnosprawna, wówczas całe życie tej rodziny jest podporządkowane pod tę osobę.
– Dlatego pomoc osoby z zewnątrz jest ogromnie ważna – dodał Mariusz Gosek.
Osoby, które chciałyby zostać asystentami osób niepełnosprawnych powinny się kontaktować z Fundacją DOGadanka.