W Kielcach powstają już laboratoria Głównego Urzędu Miar, ale jest szansa na to, że w stolicy świętokrzyskiego swoją siedzibę będzie miał kolejny urząd centralny. Zabiegają o to Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych i senator Krzysztof Słoń. W tym celu zgłosili Kielce do rządowego programu Miasto Plus.
Jak wyjaśnił senator Krzysztof Słoń, na 107 urzędów centralnych, tylko 14 rozmieszczonych jest poza Warszawą.
– Pani minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że szanse na decentralizację, czyli rozmieszczanie w mniejszych miejscowościach ma około 31 urzędów, między innymi Urząd Komunikacji Elektronicznej, Urząd Regulacji Energetyki, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wymienił.
Szanse na to, by taki urząd funkcjonował w Kielcach daje program Miasto Plus. Jak wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk jest to strona, na której można zgłosić swoje miasto do kolejnego etapu deglomeracji, czyli umieszczenia, w nim kolejnego urzędu centralnego.
– Dokonaliśmy wpisu miasta Kielce z podaniem tych informacji, które mieliśmy do dyspozycji, natomiast chcielibyśmy zaapelować do władz miasta o wypełnienie na stronie www.miastoplus.info danych, którymi dysponuje samorząd lokalny. Uważamy, że w Kielcach powinien być kolejny urząd centralny. Jest na to duża szansa – podkreślił.
Przeniesienie kolejnego urzędu centralnego z Warszawy do innego ośrodka wiąże się z wieloma korzyściami – przekonuje senator Krzysztof Słoń.
– To jest w interesie państwa polskiego, by aktywizować mniejsze miasta, czyniąc obsługę tych urzędów dużo tańszą niż w Warszawie. To także sposób na rozwój przedsiębiorczości w tych mniejszych miastach. Razem z panem wiceministrem Piotrem Wawrzykiem mamy nadzieję, że uda nam się w tej sprawie skutecznie lobbować – podkreślił.
Jako przykład dobrej współpracy podał laboratoria GUM, które mają powstać w Kielcach. Wiceminister Piotr Wawrzyk, zaznaczył, że biorąc pod uwagę specyfikę regionu, mogłyby to być instytucje związane z rolnictwem i ochroną środowiska. Senator Krzysztof Słoń zaś wskazał, że byłoby to też dobre miejsce dla Agencji Mienia Wojskowego. Obaj politycy złożyli deklarację współpracy w władzami miasta w związku z podjętymi działaniami.