To już pewne. Stary zabytkowy Park Zdrojowy w Busku-Zdroju doczeka się renowacji. Władzom udało się wyłonić wykonawcę dopiero w drugim przetargu. Prace obejmą m. in. wymianę oświetlenia na nowe energooszczędne, wykonanie odwodnienia sanatorium Marconi i zabytkowej kaplicy pod wezwaniem świętej Anny.
Ponadto zostanie odnowiona fontanna, która znajduje się na przeciwko sanatorium. Pojawią się nowe elementy małej architektury w tym nowe ławki, kosze na śmieci. Będą nowe nasadzenia szczególnie krzewów ozdobnych. Wymienione zostaną wszystkie nawierzchnie alejek i chodników, główne z nich mają być wykonane z granitu, a pozostałe z kostki uszlachetnionej.
Jak informuje Tomasz Mierzwa, specjalista ds. inwestycji zadanie zostało podzielone na dwa etapy. Pierwszy, to wykonanie robót ogólnobudowlanych, instalacyjnych, zaś w drugim etapie prace mają być prowadzone po zachodniej stronie parku.
– Zgodnie z harmonogramem, pierwsza część zadania – wschodnia część parku ma być wykonana do 30 czerwca przyszłego roku, druga – do końca października 2020 roku – dodaje.
Przypomnijmy, że pierwszy przetarg został ogłoszony pod koniec maja tego roku. Po dwukrotnej zmianie terminu, oferty zostały otwarte 1 lipca. Wówczas tylko jeden potencjalny wykonawca mieścił się w podanym budżecie. Niestety jego oferta była niekompletna, dlatego komisja podjęła decyzję o odrzuceniu propozycji.
Ogłoszony został więc drugi przetarg. Jego rozstrzygnięcie miało nastąpić 20 sierpnia. Niestety oferty były niekompletne. Po uzupełnieniu ofert wykonawcą, który spełnił wymagania okazała się Spółdzielnia Rzemieślnicza z Buska-Zdroju.
Ważną częścią modernizacji parku jest remont „cieku od Buska”, a także rozbudowa kładki w zabytkowej części parku.
„Renowacja zabytkowego Parku Zdrojowego w Busku-Zdroju wraz z zabezpieczeniem zabytkowego Zespołu Uzdrowiskowego (Łazienki – obecnie Sanatorium Marconi)”: to nazwa zadania, które wchodzi w skład dużego i kosztownego projektu rewitalizacyjnego.
Całkowita wartość projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 to prawie 18 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad 13 mln zł.