– Chcemy zachować pamięć o wydarzeniach sprzed 80. lat i bohaterach tamtych czasów – mówi Jolanta Białek z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym i zaprasza do udziału w wernisażu wystawy plenerowej pod hasłem „Kielecki wrzesień 1939”.
Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 30 września, o godzinie 12.30 na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego.
Ekspozycja pokazuje wybuch II wojny światowej w Kielcach poprzez wypowiedzi osób, pamiętających o tym, co się wydarzyło we wrześniu 1939 roku. Jak wyjaśnia Jolanta Białek, kierownik działu edukacji OMPiO, w ten sposób zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze naloty, czy pierwsze bitwy, od świadków tych wydarzeń.
– Myślę, że będzie to bardzo interesująca wystawa, bo to będzie pokazanie ważnych wydarzeń historycznych oczami ludzi, bardzo często dzieci. Te cytaty, które wybraliśmy ze wspomnień, są czasami bardzo wstrząsające – wyjaśnia.
Otwarcie wystawy to tylko jedno z kilku wydarzeń, upamiętniających 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Kolejnym będzie gra terenowa, która rozpocznie się o godzinie 8.20 na Stadionie Leśnym, przy pomniku poświęconemu 2. Pułkowi Artylerii Lekkiej w Kielcach. Trasa będzie przebiegała obok miejsc pamięci, z metą na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego. Na piechurów będzie czekało ognisko i ciepła kiełbasa. Tego dnia odbędzie się też finał Międzyszkolnego Projektu Edukacyjnego pod tytułem „Tragizm wojny i okupacji”. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Udział w nim wzięło 11 zespołów, które podjęły działania już w zeszłym roku szkolnym. Jolanta Białek przyznaje, że uczniowie bardzo poważnie podeszli do zadania.
– Tematyka jest różnorodna i działania uczniów naprawdę nas zachwyciły, bo wiemy już na przykład, że zespół projektowy jednej ze szkół podjął się działania bardzo ambitnego – żeby spisać wszystkie miejsca pamięci związane z II wojną światową dookoła Kielc. W czasie spotkania młodzież zaprezentuje zrealizowane przez siebie projekty, a trzy najlepsze z nich zostaną nagrodzone – wyjaśnia Jolanta Białek.
W programie wydarzenia znalazło się także wspólne śpiewanie piosenek żołnierskich i wojennych. Do dyspozycji uczestników będą teksty wykonywanych utworów. Jak podkreśla Jolanta Białek, wszystkie te wydarzenia mają nie tylko przypomnieć o wydarzeniach z września 1939 roku i o bohaterach z tamtych dni.
– Zależy nam, żeby uczniowie jak najmocniej zaangażowali się w te działania, ponieważ jeśli to zrobią, jeśli to przeżyją, to jest duża szansa, że zapamiętają, aby potem kultywować pamięć o tej trudnej historii – podkreśla.
Wstęp na wernisaż jest wolny.