W miejscowości Czarkowy w gminie Nowy Korczyn przy Pomniku Zwycięstwa Legionów odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 105. rocznicę chrztu bojowego 1. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Obchody rozpoczęła polowa msza święta pod przewodnictwem ks. dziekana Marka Małczęcia. Tradycyjnie przy pomniku wartę zaciągnęli kombatanci oraz harcerze. Zaś w uroczystości wzięli udział m.in. mieszkańcy, uczniowie ze szkół, służby mundurowe władze samorządowe, politycy, ludzie świata nauki itp.
Bitwa zwana korczyńską rozegrała się między 16 a 23 września 1914 roku. Była to kilkugodzinna potyczka plutonu legionistów dowodzonego przez Czesława Młota-Fijałkowskiego z dwoma szwadronami rosyjskiej kawalerii.
Paweł Zagaja – burmistrz Nowego Korczyna przypomina, że do najbardziej krwawego starcia doszło 23 września pod Czarkowami. Jak dodaje celem uroczystości jest przede wszystkim kształtowanie postawy patriotycznej wśród dzieci i młodzieży, jak i pokazanie wydarzeń, które zapisały się na kartach naszej Ojczyzny.
– Legioniści bardzo mocno wpisali się w walkę o wolną Polskę. Pamiętamy o tym w sposób szczególny. Mam nadzieje, że te tragiczne wydarzenia sprzed 105 lat będą kultywowane przez młodzież i przyszłe pokolenia – mówi burmistrz.
Marek Bienias z Komitetu Odbudowy Pomnika zrzeszającego działaczy społecznych z okolicznych gmin przypomina, że w 1928 roku w hołdzie poległym legionistom wybudowano w Czarkowach Pomnik Zwycięstwa Legionów. Jak dodaje w styczniu 1945 roku wysadzili go w powietrze wkraczający na te tereny żołnierze Armii Czerwonej. Po latach, został on odbudowany na podstawie pierwotnego projektu na początku lat 90.
– Był to gorący czas transformacji. Po trzech latach dzięki wydatnej pomocy ówczesnego ministra kultury udało nam się odtworzyć ten pomnik, na którym widnieje napis „W tem miejscu poległ w zwycięskiej walce bohaterski Pluton Młota-Fijałkowskiego” – przypomina Andrzej Bienias.
W spotkaniu wziął udział także profesor Krzysztof Bielecki – kandydat ubiegający się o mandat posła w tegorocznych wyborach do parlamentu. Jak podkreślił – to jest Ziemia Polska, za którą legioniści oddali życie.
– Nie można patrzeć w przyszłość, nie biorąc pod uwagę przeszłości – czyli pamięć historii, kultywowanie pamięci, tradycji jest podstawą tworzenia przyszłości – zaznacza Krzysztof Bielecki.
Po mszy świętej złożono wieńce oraz zapalono pamiątkowe znicze. Zaś o oprawę muzyczną uroczystości zadbała Orkiestra imienia Jana III Sobieskiego. Uroczystości uświetniła prezentacja przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej w Starym Korczynie.