Tradycyjne kiszenie kapusty w beczce, warsztaty z wykonywania jesiennej biżuterii i bukietów, czy degustacja pieczonych ziemniaków oraz podpłomyków – to atrakcje przygotowane przez Muzeum Wsi Kieleckiej na pożegnanie lata. Impreza „Smaki jesieni”, która odbyła się w Parku Etnograficznym w Tokarni przyciągnęła wiele osób.
Jarosław Karyś, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Kieleckiej powiedział, że celem imprezy było pokazanie w jaki sposób dawnej żyli mieszkańcy wsi w okresie jesienno – zimowym.
– Dawna wieś bardzo pielęgnowała te wszystkie zwyczaje i my dziś staramy się je również pokazać. Te tradycje już nawet w tych małych miejscowościach i wsiach zanikły. Dzieci mogą je poznać tylko z naszych pokazów, albo przekazu dziadków – dodał Jarosław Karyś.
Podczas pikniku w Tokarni można było również zobaczyć jak dawniej na wsiach darto pierze. Jak powiedziała Jolanta Bąk z Koła Gospodyń Wiejskich Korytniczanki, na polskich wsiach ten zwyczaj już zaniknął.
– U nas w Korytnicy jeszcze się zdarza, że gospodynie podtrzymują tę tradycję. Nawet w naszym kole jest koleżanka, która hoduje gęsi właśnie głównie ze względu na pierze. Ja jako mała dziewczynka także darłam pierze. To było kilkadziesiąt lat temu, ale tego się nie zapomina – przyznała Jolanta Bąk.
Podczas pikniku w skansenie dzieci, ale także i dorośli mogli nauczyć się wykonywania jesiennej biżuterii z kasztanów, liści, czy jarzębiny. Jak przyznała Małgorzata Giec z Koła Gospodyń Wiejskiej w Belnie, nie jest to trudna sztuka.
– Bardzo chętnie podchodzą do nas dzieci z rodzicami. Najpierw tłumaczymy im, jak skomponować bukiecik, by prezentował się okazale, a potem starają się taki zrobić. Same też próbują wykonać ludziki z kasztanów i żołędzi – dodała Małgorzata Giec.
Z kolei w ogniskach, które płonęły na polu przy wiatrakach piekły się ziemniaki. Chętnych do spróbowania takiego rarytasu nie brakowało. Wśród nich byli m.in. Bogusława i Henryk.
Jak zgodnie przyznawali, takie ziemniaki jedli w dzieciństwie, czyli kilkadziesiąt lat temu, a lubią je ze względu na smak i zapach drzewa.
W Parku Etnograficznym w Tokarni podczas imprezy na zakończenie lata nie brakowało również występów artystycznych. Posłuchać można było m.in. Zespołu Ludowego Bolechowiczanie, czy Koła Gospodyń Wiejskich Cieślaneczki i Korytniczanki, a na zakończenie imprezy wystąpił zespół Skaner.