Parafia św. Mikołaja w Lisowie świętuje 900 lat istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski. W trakcie homilii biskup zaznaczył rolę ludzi tworzących wspólnotę parafialną. Dzięki temu parafia przetrwała tyle lat. Wspomniał również burzliwą historię parafii i samego kościoła.
– Z głęboką wdzięcznością chcemy dziękować tym pokoleniom szlachetnych ludzi tej ziemi, którzy przez minione wieki tworzyli tę parafialną wspólnotę. Aby zdać sobie sprawę z powagi tego jubileuszu, trzeba przypomnieć, że od roku 1119 minęło całe 900 długich lat – mówił biskup.
Dla parafian kościół w Lisowie to symbol regionu i centrum ich tożsamości kulturowej. Miejsce, z którym wiążą najcieplejsze wspominania.
– Choć nie pochodzę z Lisowa, to często odwiedzam tę parafię. Od dziecka chodziliśmy tutaj na ważniejsze święta, ale przede wszystkim na cudowne odpusty, które bardzo miło wspominam – mówi jeden z uczestników uroczystości.
Poseł PiS Bogdan Latosiński stwierdził, że parafia w Lisowie jest jednym z najcenniejszych punktów kultury i historii Polski, a jej mieszkańcy mogą czuć się wyróżnieni, że biorą czynny udział w tworzeniu się polskiej tożsamości narodowej i religijnej.
Parafia św. Mikołaja w Lisowie jest jedną z najstarszych w diecezji kieleckiej i regionie świętokrzyskim. W okolicy Lisowa, położonego na trasie z Kielc do Chmielnika, starsze były tylko parafie w Kijach i Wiślicy. Pierwsza wzmianka o parafii Lisów znajduje się w zapisach z 1119 roku w katedrze krakowskiej. W 1326 roku pisał o niej także Jan Długosz. Kościół cudem przetrwał wojenne zawieruchy, w tym front pod koniec II wojny światowej i styczniową bitwę.
Trzydniowe uroczystości związane z jubileuszem 900-lecia parafii w Lisowie rozpoczęły się w piątek. W niedzielę po mszy świętej o godzinie 11.30 zaplanowano spotkanie dla wszystkich parafian i gości. Mieszkańcy Lisowa i sąsiednich parafii wspólnie z zawodowymi aktorami przygotowali też spektakl złożony z 3 aktów, przedstawiających historię parafii Lisów. Sztuka zostanie zaprezentowana w sobotę i niedzielę po mszy świętej.