Jest zielone światło dla rozbudowy i modernizacji Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Muzeum Wsi Kieleckiej podpisało aneks do umowy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który umożliwia zakończenie prac w późniejszym terminie.
Inwestycja miała być oddana do użytku w listopadzie tego roku, jednak z uwagi na częste zmiany wykonawców i usterki, które trzeba naprawiać w ramach gwarancji, nastąpiły opóźnienia. Decyzja ministerstwa była zatem kluczowa. W przypadku odmowy, projekt przebudowy i modernizacji Mauzoleum Wsi Polskich w Michniowie nie byłby możliwy, bo władze regionu straciłyby ministerialną dotację, która pokrywa znaczącą część projektu.
Prace systematycznie przyspieszają – zaznacza Mariusz Masny, dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej. Wymienia, że został przedłożony nowy harmonogram prac budowlanych. Część sal ma posadzki i elementy montażowe, jest instalacja grzewcza. Wykonawca zaczyna zagospodarowanie terenu wokół mauzoleum.
Wciąż są problemy z usterkami, które w ramach gwarancji usuwają poprzedni wykonawcy inwestycji. Jak mówi Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim, można było się domyślić, że budowa, która toczy się od 10 lat, będzie miała wady.
– Dotychczasowi wykonawcy przerzucają się odpowiedzialnością za usterki, ale udaje się kontynuować prace – dodaje.
Dyrektor Magdalena Kusztal zaznacza, że w październiku zostanie oddana do użytku pierwsza sala – sala ciszy.
Michniów to symbol pacyfikacji ponad 800 wsi polskich. W lipcu 1943 roku Niemcy wymordowali tam 204 osoby, w tym także dzieci.