W Oksie, w powiecie jędrzejowskim upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego i funkcjonariuszy Policji Państwowej, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i Miednoje. Przy obelisku i Dębach Pamięci odbył się uroczysty apel, zapalone zostały znicze i złożono wiązanki kwiatów.
W uroczystości obok władz powiatowych i gminnych wzięła udział wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.
Wojewoda podziękowała władzom gminy Oksa za piękną lekcję historii i pamięć o bohaterach, którzy walczyli o wolność Polski i Polaków, którzy z miłości do Ojczyzny nie bali się chwycić za broń.
– Dziś gromadzimy się przed tym pomnikiem, aby oddać hołd żołnierzom Wojska Polskiego i Policji Państwowej, aby upamiętnić mieszkańców Oksy, którzy zostali zamordowani na nieludzkiej ziemi w Rosji Sowieckiej. 80 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole Paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. Gromadząc się na tej uroczystości, powracamy do tych wydarzeń w których Polacy pokazali, jak się walczy i umiera za Ojczyznę – mówiła Agata Wojtyszek.
Jak przypomniała, w tym roku świętujemy również 100. rocznicę powstania Policji Państwowej, która tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powstała jako jedna z pierwszych organizacji, aby strzec ładu i porządku w Polsce.
Jak powiedział Tadeusz Soboń, wójt Oksy, skwer pamięci, to miejsce, w którym mieszkańcy od 7 lat oddają hołd 7 zamordowanym żołnierzom i funkcjonariuszom policji, związanym z Oksą. Jak dodał, pamięć o nich, to nie tylko kamienny obelisk i posadzone dęby, ale także żywa lekcja historii, jaką jest m.in. ta uroczystość.
– Bez pamięci o historii, która uczy młode pokolenie, nie można funkcjonować jako naród. Dziś patriotyzm to m.in. pamięć o tych, którzy przelali krew i oddali życie za Ojczyznę. Żołnierze i policjanci, których pamięć czcimy, oddali życie, byśmy my mogli żyć w wolnej Polsce – powiedział Tadeusz Soboń.
W rocznicowych obchodach, obok samorządowców, policji i uczniów, wzięli udział również przedstawiciele rodzin zamordowanych.
Jak powiedziała Lidia Madej, siostrzenica Władysława Grzegorczyka, który zginął w Charkowie, każdego roku uczestniczy w tych uroczystościach, aby jego historia i historia wielu tysięcy Polaków zamordowanych w imię Polski przetrwała i przekazywana była kolejnym pokoleniom.
Na zakończenie uroczystości z programem artystyczno-patriotycznym wystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej z Oksy.
W Oksie pamiątkowym obeliskiem oraz dębami pamięci upamiętnieni są: ppor. Władysław Grzegorczyk, rtm. Marian Jadownicki, przod. Władysław Badylak, st. przod. Józef Bzowski, post. Władysław Kitliński, st. post. Andrzej Pawełczyk, post. Edward Zbroiński.