Prawie 5 tysięcy osób skorzystało z programu wczesnego wykrycia raka szyi i głowy, który od dwóch lat koordynuje Świętokrzyskie Centrum Onkologii. Dzięki niemu, osoby pomiędzy 40, a 65 rokiem życia mogły skorzystać z bezpłatnych konsultacji laryngologicznych i badania fiberoskopem.
Jak informuje dr Sławomir Okła, kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi w ŚCO, u 33 pacjentów wykryto nowotwór we wczesnej fazie choroby.
– Jeśli chodzi o najczęstsze nowotwory głowy i szyi, czyli choroby krtani i gardła dolnego, to zachorowalność stopniowo spada. Spowodowane jest to zmniejszeniem się liczby osób palących papierosy. Natomiast wzrasta liczba raków gardła środkowego zależnych od wirusa HPV, który jest przenoszony przez kontakty seksualne. To jest niepokojące – dodał dr Sławomir Okła.
Jak informuje Jadwiga Zapała, specjalista ds. promocji zdrowia w ŚCO, do głównych grup ryzyka należą palacze tytoniu, osoby nadużywające alkoholu oraz osoby z wysokim ryzykiem infekcji wirusem HPV.
– Objawy, na które musimy zwrócić uwagę, to pieczenie języka, zmiany na śluzówkach, przewlekła chrypa, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwawy wyciek oraz ból lub problemy z połykaniem. Jeżeli te objawy trwają dłużej niż trzy tygodnie i nie są związane z infekcją, wówczas koniecznie musimy zgłosić się do lekarza.
Osoby w wieku 40 – 65 lat, które chciałyby skorzystać z bezpłatnych konsultacji laryngologicznych i badania fiberoskopem powinny zarejestrować się pod numerem telefonu 41 36 74 653. Skierowanie można także otrzymać od lekarza rodzinnego.