Pomnik upamiętniający dr. Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, naukowca i wynalazcę, związanego z regionem świętokrzyskim stanął na kieleckim deptaku.
Stanisław Ignacy Łaszczyński, żyjący w latach 1872 – 1939, zasłynął jako wynalazca nowej metody pozyskiwania miedzi i cynku, która do dziś używana jest w hutach na całym świecie.
Monument poświęcony badaczowi można już zobaczyć na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Paderewskiego. Krzysztof Karbownik – kierownik działu badań etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej opisuje, że idea powstania pomnika pojawiła się już 2 lata temu, ale głównym problemem okazał się całkowity brak funduszy. Finalnie jednak pomnik powstał dzięki charytatywnej współpracy instytucji i przedsiębiorstw z całego kraju.
– Pomnikiem upamiętniającym Łaszczyńskiego, oprócz miasta i Muzeum Wsi Kieleckiej zainteresowały się m. in. Instytut Pamięci Narodowej, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajobrazowe, ale także Akademia Górniczo-Hutnicza i Komisja Metalurgiczna Polskiej Akademii Nauk – mówi Krzysztof Karbownik.
Projekt tablicy umieszczonej na postumencie został wyłoniony w formie konkursu prac zaliczeniowych, ogłoszonym przez Akademię Górniczo-Hutniczą.
Miejsce, w którym stanął pomnik nie jest przypadkowe. To właśnie na tej ulicy kielecki wynalazca został zastrzelony przez niemieckich żołnierzy we wrześniu 1939 roku, stając w obronie pary prowadzonej na rozstrzelanie.
Odsłonięcie pomnika nastąpi w środę o godzinie 14.00.
Stanisław Ignacy Łaszczyński po zakończeniu studiów zamieszkał w pobliżu góry Miedzianki, gdzie wraz z bratem Bolesławem założył towarzystwo akcyjne „Zofia”, zajmujące się produkcją miedzi. Jak opowiada Jan Główka – dyrektor Muzeum Historii Kielc, Łaszczyński wsławił się również jako chemik i wynalazca nowego materiału wybuchowego o nazwie „Miedziankit”. Oprócz Miedzianki materiał ten wykorzystywany był m. in. w kamieniołomach w Japonii i Rosji w Ameryce i Afryce Południowej.