Zajęcia poświęcone historii, podczas których uczniowie muszą korzystać ze smartfonów to jeden z elementów projektu Instytutu Pamięci Narodowej oraz Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Projekt nosi nazwę „W drodze do wolności. Rok 1939 – pierwszy rok walki”. W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek historia” w Kielcach odbyła się dziś jego inauguracja. Cel jest ambitny – mówić o historii w sposób ciekawy, z użyciem nowoczesnych technologii, a dodatkowo kształtować postawy patriotyczne. Młodym ludziom, którzy wzięli udział w konferencji inaugurującej zajęcia, taka forma bardzo się podobała. Kinga Ziętal uczennica drugiej klasy w szkole Awans mówi, że bardzo jej odpowiada taka forma uczenia się o II wojnie światowej.
– Lekcja to tylko 45 minut, tymczasem ta konferencja trwa dłużej i możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy związanych z II wojną światową. Mnie bardzo interesuje historia i ludzie, którzy walczyli o to, żebyśmy żyli w wolnym kraju – twierdzi Kinga.
Uczniowie mieli okazję wysłuchać trzech miniwykładów poświęconych m.in. przyczynom wybuchu II wojny światowej czy pierwszym dniom wojny obronnej w Polsce. Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego IPN mówi, że uczniowie musieli także wykazać się aktywnością.
– Oni nie tylko słuchają wykładów, ale po każdym z nich będą mogli wziąć udział w interaktywnym quizie. To jest nasz pomysł, żeby od razu sprawdzić, jakie treści dotarły do nich, czy są w ogóle zainteresowani tym, co przygotowaliśmy. No i mogą wygrać nagrody – informuje Edyta Krężołek.
Drugim etapem projektu są warsztaty dla nauczycieli i uczniów, które prowadzić będą pracownicy Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jacek Wołowiec, dyrektor placówki nie ukrywa, że będą one poświęcone nie tylko historii, ale też pokażą nauczycielom, w jaki sposób efektywnie włączać do swoich zajęć nowoczesne technologie.
Projekt potrwa cały rok szkolny, a oprócz Kielc podobne konferencje odbędą się między innymi w Sandomierzu.