Jubileusz 20-lecia istnienia świętowała w Jędrzejowie „Kapela Jędrusie” grająca muzykę ludową oraz folkową.
Koncert odbył się podczas imprezy na Pożegnanie Lata w Amfiteatrze przy Centrum Kultury. Na scenie wystąpiło także wielu artystów, którzy kiedyś współpracowali z kapelą. Gościem specjalnym jubileuszowego koncertu był Krzysztof „KASA” Kasowski, z którym Kapela Jędrusie reaktywowała projekt Kapela z Miasta Kielce. Jak powiedział, kapelę poznał ponad 10 lat temu w Krakowie podczas nagrania jednego z programów telewizyjnych. Jego zdaniem to wyjątkowy zespół, na pewno jedyny w naszym regionie, który z udziałem sekcji dętej i rytmicznej w nowoczesny sposób gra muzykę ludową i folkową.
Podczas koncertu tłumnie zgromadzona publiczność na początek usłyszała prawdziwy folklor jędrzejowski, potem bardziej współczesne rytmy tzw. power folk. Jak mówił lider i założyciel kapeli Michał Siemieniec, dla niego i całej kapeli był to wyjątkowy koncert, ponieważ mają okazję ponownie spotkać się, zagrać i zaśpiewać z wieloma bardzo ważnymi dla nich osobami.
Jak dodał na początek jubileuszowego koncertu zagrali prawdziwą ludową muzykę z udziałem Stanisławy Żądeckiej oraz Czesława Wojsława, ponieważ od muzyki ludowej, z którą prezentowali się na Buskich Spotkaniach z Folklorem rozpoczęła się muzyczna przygoda Kapeli Jędrusie.
Podczas koncertu jubilatom życzenia złożyli: Marek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, starosta jędrzejowski Paweł Faryna oraz burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek. Włodarz Jędrzejowa na ręce lidera zespołu Michała Siemieńca od wszystkich mieszkańców Jędrzejowa przekazał jubileuszową statuetkę oraz w imieniu wojewody świętokrzyskiego Agaty Wojtyszek pamiątkowy grawerton z gratulacjami. Jak mówił burmistrz dla całego Jędrzejowa to duże wyróżnienie, że Kapela Jędrusie na swój jubileusz wybrała Jędrzejów.
Jak dodał ten zespół przynajmniej w połowie jest jędrzejowski, ponieważ oprócz Michała Siemieńca w kapeli grają Jarosław Morąg oraz Sławek Strzeszkowski.
Kapali Jędrusie powstała w 1999 roku. To świętokrzyski zespół folkowy wykonujący muzykę ludową w nowych aranżacjach, który łączy świętokrzyskie przyśpiewki z rytmami z Jamajki oraz z folklorem z całego świata.