Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w ceremonii zakończenia 5. edycji międzynarodowych zawodów robotów marsjańskich European Rover Challenge, odbywających się na terenie kampusu Politechniki świętokrzyskiej. W zmaganiach od piątku wzięło udział ponad 400 młodych konstruktorów z pięciu kontynentów.
Najlepszą drużyną ponownie został zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, pokonując studentów z Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i konstruktorów z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.
Radości po wręczeniu nagród zwycięzcom zawodów nie krył rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, który podkreśli, że kielecki zespół jest doświadczony i w European Rover Challenge zwyciężył drugi raz z rzędu.
– Najważniejsze, że zespół się rozwija, dochodzą do niego coraz to nowi studenci, którzy chcą realizować swoje ambicje. Zwycięstwo pomaga w dalszym rozwoju, co pokazują to konstrukcje, które z roku na rok są coraz lepsze – dodaje.
W zakończeniu zawodów wzięli udział świętokrzyscy parlamentarzyści. Poseł Krzysztof Lipiec, prezes Prawa i Sprawiedliwości w regionie zaznacza, że ciężka praca studentów automatyki i robotyki z kieleckiej uczelni zaprocentowała kolejnym zwycięstwem.
– Cieszę się, że świętokrzyskie zasłynęło dziś w całym świecie dzięki Politechnice Świętokrzyskiej. To prężny ośrodek naukowy, a nowe technologie, które tworzą studenci niebawem znajdą zastosowanie w przemyśle kosmicznym. Cieszę się także, że po raz kolejny kieleckim studentom gratulował premier Mateusz Morawiecki – zaznacza.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, podkreśla, że kolejny sukces zespołu Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, świadczy o tym, że jest on światową marką i wizytówką nowych technologii w regionie.
– Jako politycy musimy zrobić wszystko, aby nie tylko Impus poszedł w stronę rynku komercyjnego i zrealizował swoje plany, ale także, aby kolejne zespoły kontynuowały taką działalność. Województwo świętokrzyskie dzięki Politechnice ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem najnowszych kosmicznych technologii w Polsce – dodaje.
Zdaniem senatora Jarosława Rusieckiego robotyka kosmiczna jest przyszłością przemysłu nowych technologii, dlatego cieszy fakt, że Politechnika Świętokrzyska może pochwalić się dużymi osiągnięciami w tej dziedzinie.
– Nasza uczelnia ma swoje źródła w Staropolskim Okręgu Przemysłowym. Te zawody, to dobra zapowiedź dla studentów Politechniki, a także polskiej gospodarki, która ma szansę rozwijać się dzięki najnowszym technologiom – zaznacza.
Michał Cieślak, świętokrzyski parlamentarzysta Porozumienia podkreśla, że branża nowych technologii może stać się motorem napędowym dla regionu.
– Mamy tutaj prężne zaplecze. Niebawem w Kielcach powstanie Główny Urząd Miar, który będzie potrzebował wysoko technologicznych kierunków i osób z takim wykształceniem. Dlatego liczymy na rozwój nowych technologii i zainteresowanie tą tematyką jak największej liczby młodych osób – zaznacza.
Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice, która była jednym ze współorganizatorów wydarzenia podkreśla, że sukces studentów Politechniki Świętokrzyskiej napawa dumą.
– To pokazuje, że młodzi ludzie z naszego regonu są przyszłością świętokrzyskiej gospodarki. Warto na nich stawiać i pokazywać, że w Kielcach, jak i regionie warto się uczyć i mieszkać i pracować – dodaje.