– Powinniśmy być solidarni ze wszystkimi, którzy są napiętnowani za mówienie prawdy. Tylko w ten sposób uratujemy siebie i innych – nawoływał w homilii podczas głównych uroczystości odpustowych na Św. Krzyżu, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
Jak przestrzegał, zło zatacza coraz szersze kręgi, dlatego trzeba być czujnym i dalej nazywać rzeczy po imieniu.
– Bez obrażania kogokolwiek, ale i bez politycznej poprawności, tylko w ten sposób uratujemy i siebie i innych, bo za chwilę będzie już za późno – zaznaczył hierarcha.
Ordynariusz diecezji sandomierskiej przestrzegał obecnych przed odradzającym się ateizmem. Jak podkreślił, dzisiaj człowiek żyje tu i teraz, a religia stanowi jedną z wielu form spędzania wolnego czasu.
– Mamy do czynienia z ateizacją życia i relacji międzyludzkich. Walka ciemności o panowanie nad człowiekiem trwa nadal i ta walka zaczyna się zawsze od odrzucenia krzyża. Pomimo chrześcijańskich korzeni naszego narodu oraz wielkiego dziedzictwa wyrosłego na gruncie Ewangelii, odradza się w Polsce pogaństwo i usiłuje wprowadzać tutaj swoje porządki – zaznaczył hierarcha.
Biskup odwołał się też do powieści Stefana Żeromskiego – „Puszcza Jodłowa”, w której padły słowa o przesądach pokutujących w okolicach Świętego Krzyża.
– Przyrosły czary nowe. Stoją dzisiaj za nimi partie i grupy otwarcie antychrześcijańskie. Trybunowie społeczeństwa bez Boga domagają się agresywnie przywrócenia ateizmu państwowego. Jednocześnie mamy do czynienia z ateizacją na drodze rewolucji obyczajowej. Ona chce zburzyć porządek ustanowiony przez Boga Stwórcę odnośnie życia i śmierci, kobiety i mężczyzny, relacji międzyludzkich, rodziny – dodał biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Przypomnijmy, hasło tegorocznego odpustu na Świętym Krzyżu brzmi: „Patrząc na krzyż, uczmy się miłości”. To słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas spotkania z wiernymi na lotnisku w Masłowie w 1991 roku. Obecnie na Świętym Krzyżu znajdują się trzy relikwiarze z kawałkami drzewa Krzyża Świętego. Najcenniejszy jest pacyfikał z XVII wieku, który jest eksponowany dla wiernych w czasie wrześniowego odpustu.
POSŁUCHAJ HOMILII: