Marsjańskie roboty z całego świata rozpoczęły rywalizację w Kielcach. Specjalnie dla nich fragment kampusu Politechniki Świętokrzyskiej zmieniono tak, by przypominał powierzchnię Marsa. Łukasz Wilczyński, prezes European Space Foundation, organizator zawodów mówi, że tor jest w tym roku bardzo trudny, pełen kamieni i kraterów, bo w ten sposób odwzorowuje fragment powierzchni Czerwonej Planety. W rywalizacji startuje 28 pojazdów.
Wśród nich jest łazik drużyny Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej. Małgorzata Łaganowska, team lider zespołu tuż przed rozpoczęciem zawodów mówiła, że ich pojazd jest świetnie przygotowany i drużyna liczy na wysokie miejsce.
– Wszystko działa, tak jak powinno, potrzebujemy tylko odrobiny szczęścia, żeby tak było przez całe zawody. Jeżeli chodzi o konkurencję, to najsilniejsze wydają się drużyny z innych polskich uczelni. Polacy mają duże doświadczenie w konstrukcji łazików, co wielokrotnie pokazywali na tego typu zawodach – twierdzi Małgorzata Łaganowska.
Politechnika Świętokrzyska wystawia w zawodach dwie drużyny. Kibicuje im poseł Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Parlamentarzysta podkreśla, że obok zmagań konstruktorów w Kielcach odbywa się też międzynarodowa konferencja poświęcona branży sektora kosmicznego.
– Przemysł robotyczno-kosmiczny stanowi największe wyzwanie dla wielu krajów. Cieszę się, że Polska nie jest w ogonie tej branży. Nasz przemysł mocno się angażuje, dzięki współpracy środowisk naukowych. Mam takie przekonanie, że Kielce bardzo mocno się angażują, stawiają na naukę, na rozwój biznesu – mówi Krzysztof Lipiec.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przypomina, że polskie technologie są już stosowane w misjach kosmicznych, a dla młodych konstruktorów, którzy biorą udział w zawodach, te zmagania mogą być pierwszym krokiem do kariery w przemyśle kosmicznym.
– Tego rodzaju zawody zawsze mają swój ciąg dalszy w postaci nawiązania kontraktów i rozwoju tych zespołów już na rynku komercyjnym, na rynku naukowo-badawczym. Stąd się zaczyna droga do podboju Kosmosu – twierdzi minister.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor Politechniki Świętokrzyskiej podkreśla, że chciałby, żeby również w przyszłym roku jego uczelnia była współorganizatorem European Rover Challenge. Jego zdaniem to doskonała promocja uczelni oraz Kielc.
Zwycięzców ERC poznamy w niedzielę. W uroczystości wręczenia nagród swój udział zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Dzisiejszy Raport Dnia nadajemy z Politechniki Świętokrzyskiej. Zachęcamy do pozostania z nami do godziny 14.00.
Zobacz TRANSMISJĘ