Ponad 2 tysiące dzieci z Kielc i województwa świętokrzyskiego wzięło udział w spotkaniu, pod nazwą „Kochane Pierwszaki”.
Akcja ma uświadomić uczniom, jak być bezpiecznym na drodze i w domu. Biskup Marian Florczyk poświęcił tornistry dzieci.
– Cieszy mnie każde spotkanie z uśmiechniętymi dziećmi – powiedział biskup Marian Florczyk. – Siedmiolatki dopiero poznają się z nauczycielami i kolegami z klasy. Jest to stres dla nich, ale także dla rodziców i dziadków. Chce uspokoić, że ich pociechy poszły do szkoły, a więc do bezpiecznego miejsca, w którym pedagogom na nich zależy. Życzę im błogosławieństwa bożego – dodał hierarcha.
W Hali Legionów, gdzie została zorganizowana impreza, pierwszoklasiści wspólnie się bawili, tańczyli i śpiewali. Mogli także wsiąść do policyjnego pojazdu, zobaczyć z jakiego sprzętu korzystają strażacy, a także porozmawiać z żołnierzami z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
Podstawowe zasady związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, znają już uczniowie Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Gnieździskach.
– Trzeba chodzić w kamizelce odblaskowej, aby widział nas kierowca samochodu, który nadjeżdża z przeciwka. Wtedy nas nie przejdzie. Rower, na którym jeździmy, musi mieć światła z przodu i z tyłu, a przed przejściem dla pieszych, trzeba się rozejrzeć w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo – mówili uczniowie.
Podinspektor Piotr Zalewski, Komendant Miejski Policji w Kielcach przypomniał, że wraz z rozwojem internetu i technologii pojawiło się wiele nowych zagrożeń, przed którymi należy przestrzec dzieci.
– Nasze pociechy z radością sięgają po smartfony, gry, a także korzystają z mediów społecznościowych. Wiemy, że zagrożeń związanych z ich użytkowaniem jest bardzo dużo. Chodzi między innymi o hejt, który pojawia się w internecie, udostępnienie danych oraz uzależnienia – dodał podinsp. Piotr Zalewski.
Ważne jest także, aby dzieci znały podstawowe zasady w ruchu drogowym – mówi nadkomisarz Tomasz Janik, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Najmłodsi muszą pamiętać o tym, aby stosować się do poleceń rodziców i nauczycieli, a także przechodzić tylko na zielonym świetle. Ponadto ważne jest, aby zawsze gdy nie ma chodnika, chodziły po lewej stronie drogi i korzystały z odblasków.
Brygadier Grzegorz Rajca, pełniący obowiązki zastępcy Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach zaznaczył, że opiekunowie i pedagodzy przy każdej okazji powinni przypominać dzieciom, jak ważny jest numer alarmowy 112. Znane są bowiem przypadki, w których o pożarach lub innych zagrożeniach, służby powiadamiali najmłodsi członkowie rodziny.
Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtaszek stwierdziła, że akcja „Kochane Pierwszaki” to bardzo ważne wydarzenie, które już na stałe wpisało się w tradycję świętokrzyskich placówek oświatowych.
– Takie imprezy są bardzo potrzebne. Tu łączymy wartości chrześcijańskie z zabawą, radością oraz nauką – dodała wojewoda.
Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty wyraził radość z faktu, że w imprezie wzięło udział tak dużo pierwszoklasistów. Jak dodał, spotkanie w Hali Legionów jest także dobrą okazją do tego, aby koledzy z klasy mogli się zintegrować.
Spotkanie pierwszaków zorganizowano już po raz 12.