Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich ma już 35 lat. Z tej okazji w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się gala jubileuszowa. W czasie spotkania zostało rozdanych wiele nagród, a także padło wiele serdecznych słów.
Kielecki Oddział Związku Literatów Polskich istnieje od lutego 1984 roku. Pierwszym jego prezesem był Stanisław Rogala, a od 1996 roku funkcję tę sprawuje Stanisław Nyczaj, który w marcu znów został wybrany na kolejną kadencję. Obecnie oddział ten tworzą 52 osoby i pod względem liczby członków jest drugi w kraju wśród 21 oddziałów.
Stanisław Nyczaj zapytany, jakie było to 35 lat, wyjaśnił, że bardzo pracowite, ale też owocne, co pokazują przytoczone liczby.
– Każdy rok nas wzmacniał, sprawiał, że było lepiej i więcej. Tak się czasami sloganowo mówi, ale w naszym przypadku to przełożyło się na książki, na upowszechnianie literatury, promocję naszych wydawnictw, ale także na kontakty z młodymi twórcami – zaznaczył.
Galę zdominowały odznaczenia, które zostały wręczone wyróżniającym się pisarzom. Szczególną nagrodę, bo Złoty Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta Polski, otrzymała Anna Błachucka z Małogoszcza – autorka powieści, ale także opowiadań, fraszek, limeryków i sonetów, od lat prowadząca zajęcia z młodzieżą. Po gali przyznała, że to cenna nagroda. Dodała, że dla każdego pisarza najwyższą formą uhonorowania jest bycie zauważonym przez czytelników.
– Nie ma dla nas przepisów, taryfikatorów, rubryk, gdzie by nas można sklasyfikować. Jedyną formą uznania jest zauważenie nas, są gratulacje, są czytelnicy. Bo można pisać do szuflady, jednak często ktoś decyduje się pisać dlatego, że chce coś powiedzieć i musi to powiedzieć do żywego człowieka. To jest dla nas najważniejsze: kontakt z żywym człowiekiem, czytelnikiem, z ludźmi, którzy tym interesują się, którzy nas wspomagają, zauważają, doceniają – zaznaczyła.
Anna Błachucka z wykształcenia jest matematykiem. Przyznała, że wiele osób jest zaskoczonych, jak matematyk może pisać wiersze. Tymczasem jej zdaniem nie ma w tym nic dziwnego.
– Nie widzę tu żadnej sprzeczności. Matematyka jest dla mnie narzędziem zorganizowania myśli, porządkującym pewne rzeczy. Sprawdzam się w takich krótkich formach jak sonet, a on bez matematyki by nie zaistniał. Oczywiście jak się do tego nie wleje uczucia, to zostanie tylko sucha matematyka – żartowała.
Do pięciu osób trafił Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Otrzymali go: Joanna Babiarz, Krystyna Cel, Beata Kępińska, Irena Paździerz oraz Irena Żukowska-Rumin.
Wręczono również odznaki honorowe za zasługi dla kultury polskiej. Otrzymali je: Jan Chruśliński, Joanna Rzodkiewicz, Kazimiera Szczykutowicz, Maria Wlodno, Anna Zielińska-Brudek oraz Iwona Zielińska-Zamora.
Nie zabrakło podziękowań dla przyjaciół Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich, a także mecenasów, bo jak podkreślał Stanisław Nyczaj, to życzliwe wsparcie jest potrzebne.
Wśród wielu gości obecnych na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury były także władze Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich na czele z prezesem, Markiem Wawrzkiewiczem.
Wśród wielu gratulacji, które podczas spotkania trafiły na ręce Stanisława Nyczaja, była również statuetka Przyjaciela Ziemi Świętokrzyskiej, przyznana przez Warszawski Klub Przyjaciół Ziemi Kieleckiej.
Sam prezes Kieleckiego Oddziału Związku Literatów Polskich zapytany, czego życzyć oddziałowi na kolejne lata, wskazał:
– Wytrwałości, uporu w pozyskiwaniu środków, które jak udowodniliśmy, rzetelnie pożytkujemy i tego, by powstało jak najwięcej wierszy wrażliwych na to, co się wokół dzieje. Zależy nam, by przybywało nam czytelników i dlatego musimy się starać, aby powstawały utwory godne zainteresowania – powiedział.