Trzeci tom „Encyklopedii Solidarności. Opozycja w PRL 1976-1989” zaprezentowano w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Kielcach. Opublikowano w nim ponad półtora tysiąca tekstów. Odegrały one istotną rolę dla rozwoju i funkcjonowania środowisk opozycji w wielu miastach Polski.
Pierwszy tom encyklopedii został wydany w 2010 roku, drugi w 2012. Doktor Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki z IPN podkreśla, że publikacja wymagała pracy setek osób.
– Z regionu świętokrzyskiego w każdym tomie znajduje się kilkadziesiąt biogramów i haseł rzeczowych. Encyklopedia skierowana jest do wszystkich – fachowców, osób interesujących się historią, ale też do młodzieży. Dużą wartością tej publikacji jest to, że obejmuje cały kraj – zaznacza historyk.
Przedstawiciele środowiska opozycji nie kryli, że wydanie publikacji to dla nich niezwykle ważne wydarzenie. Mówili, że dziś jest mało informacji na temat działalności opozycji w regionie po 1980 roku. Encyklopedia zaś przedstawia wydarzenia i ludzi, którzy tworzyli historię. Niektórzy odnajdywali na kartach encyklopedii przyjaciół, co było dodatkowo dla nich bardzo wzruszające.
Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” powiedział, że encyklopedia to oddanie zasłużonej czci osobom, które tworzyły związek na początku lat 80’. To także budowanie świadomości historycznej.
– Dla młodszego pokolenia ta odległość między rokiem 80-tym, a obecnym czasem, czyli prawie 40 lat, jest taka jak moje pokolenie i II wojna światowa – a więc jest to historia. Trzeba ją pokazywać. Ta encyklopedia ma również odpowiednik internetowy. Dostęp do niej jest więc nieograniczony, o naszej historii może dowiedzieć się cały świat – podkreślał.
Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk przyznał, że publikacja jest niezwykle ważna, bo „Solidarność” to nasze wielkie dziedzictwo.
– Etos, idee i dzieło „Solidarności” są tym, z czego możemy i musimy być dumni. To jest nasz wkład w historię Polski, Europy i świata. Gdyby nie było „Solidarności”, nie byłoby nas. Im więcej będzie przedsięwzięć popularyzujących działalność związku, tym lepiej. Powinniśmy się tym chwalić i dzielić wiedzą z przyszłymi pokoleniami – mówił.
Senator Krzysztof Słoń przyznał, że encyklopedia będzie wspaniałą spuścizną po wielkim zrywie, jaki dokonał się w latach 80.
– Bardzo to ważne, żeby Polacy mieli świadomość, również przez nadanie temu formy encyklopedycznej, że „Solidarność” to podstawa – fundament tego, jak dziś żyjemy, w jakim kraju i co jest naszą największą wartością. To ojczyzna i naród, o które walczyła „Solidarność” – mówił.
Starosta kielecki Mirosław Gębski, który był obecny na promocji książki, przyznał że historia, zwłaszcza współczesna, jest mu bardzo bliska, żywo interesuje się nią, odkąd skończył 16 lat. Starosta przyznał, że od 1986 działał w organizacjach niepodległościowych – Federacji Młodzieży Walczącej, a później w Solidarności Walczącej.
Wydarzenie w „Przystanku Historia” IPN uświetnił recital pieśni patriotycznych w wykonaniu Artura Bińka.