Kieleckie spółki z Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu podpisały porozumienia ze Świętokrzyskim Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Współpraca umożliwi wdrożenie innowacji w przemyśle świętokrzyskim i tym samym rozwój regionu.
Umowy podpisali przedstawiciele Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych i Centrum Pneumatyki „Prema. Dzięki temu uda się opracować stanowiska laboratoryjne, które umożliwią badania wyrobów, surowców i złóż. Wspólne działanie ułatwi też pozyskiwanie pieniędzy na innowacyjne przedsięwzięcia.
Wicemarszałek Renata Janik, która bezpośrednio nadzoruje Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii powiedziała, że to pokazuje kierunek myślenia zarządu województwa świętokrzyskiego.
– Chcemy łączyć biznes z nauką, żeby powstawały nowe technologie. Iść w ślad za tym, żeby rozwijały się firmy i tworzyły nowe, wartościowe miejsca pracy. Skoro mamy spółkę, której głównym właścicielem jest samorząd województwa musimy to wykorzystać. Musimy między innymi kształcić kolejnych informatyków, bo ich brakuje, wspierać przedsiębiorczość w regionie, a także zachęcać młodych ludzi, by pozostawali w Świętokrzyskiem – zaznaczała.
Rozwój przedsiębiorstw wchodzących w skład Grupy Kapitałowej Agencji Rozwoju Przemysłu jest możliwy wyłącznie przez innowacje. To one zapewniają wzrost efektywności prowadzonej działalności gospodarczej, a tym samym powodują, że spółki stają się bardziej konkurencyjne na rynku – podkreślał z kolei Paweł Kolczyński, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
– Są różne obszary tej współpracy, jednak podstawowym jej elementem jest poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań i ich wdrażanie w żywych organizmach, jakimi są kieleckie spółki. „Prema” na przykład jest zakładem typowo przemysłowym, produkującym w zakresie pneumatyki i musi dysponować produktem innowacyjnym, by zdobywać zamówienia – podkreślił.
Ireneusz Sobol, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych przyznał, że dla jego spółki to bardzo dobry czas na wdrażanie innowacji, bo przygotowuje ona projekt strategiczny rozwoju firmy. Wizja zakłada wejście na nowe rynki, takie jak chemia przemysłowa oraz profesjonalne nawozy dla rolnictwa. W tym celu firma poszukuje partnerów, między innymi w zakresie biotechnologii. Paweł Łaski, prezes ŚCIiTT przyznał, że nowe rozwiązania już są opracowywane dla obu spółek.
Według posła Krzysztofa Lipca z Prawa i Sprawiedliwości, podpisanie umów dotyczących gospodarki opartej na wiedzy i innowacjach to wydarzenie, które doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.
– Dzisiaj gospodarka potrzebuje innowacji, nowoczesnych technologii, które tworzone są w sferze nauki. ŚCIiTT reprezentowane przez profesora Politechniki Świętokrzyskiej jest tym ośrodkiem, który może zapewnić to świętokrzyskiej gospodarce. Dzisiaj trwa wyścig, która firma pierwsza wejdzie na rynek z innowacyjną technologią – podkreślał parlamentarzysta.
Poseł Michał Cieślak z Porozumienia przyznał, że innowacje są niezwykle potrzebne świętokrzyskim firmom. Zaznaczył przy tym, że na mocy zawartych porozumień, firmy będą czerpać pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podlegającego ministrowi Jarosławowi Gowinowi, który przeznacza ogromne fundusze na budowę nowego zaplecza technologicznego.