Prawie 50 osób przystąpiło do programu świadomej donacji zwłok, który od stycznia 2015 roku realizuje Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Polega on na zadeklarowaniu aktem notarialnym przekazania ciała.
Siedem zwłok zostało już przekazanych na cele dydaktyczne – informuje profesor Stanisław Głuszek, dziekan Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu UJK.
– Program świadomej donacji zwłok służy nauce anatomii człowieka. Na początku studiów to najtrudniejszy przedmiot, ale bardzo ważny i podstawowy. Niektóre szkoły, czy ośrodki kształciły w zakresie anatomii na fantomach i na stołach wirtualnych. Jednak to nie to samo co zwłoki, które w rzeczywistości pokazują budowę człowieka – wyjaśnia profesor Stanisław Głuszek.
Program świadomej donacji zwłok służy nauce anatomii przyszłym lekarzom: chirurgom, kardiologom, gastrologom, laryngologom, czy okulistom. Zwłoki pomagają także studentom medycyny do badań anatomicznych, morfologicznych, czy nawet mikroskopowych.
Jak dodaje profesor Stanisław Głuszek, bardzo ważne jest, by osoba, która chce przekazać swoje ciało, o tej decyzji powiadomiła rodzinę.
Zwłoki pozostają do dyspozycji uczelni maksymalnie przez pięć lat. Po tym czasie pochówek odbywa się na koszt Uniwersytetu Jana Kochanowskiego.