Pamela Leończyk, Łukasz Puczko i związany z kielecką sceną dla najmłodszych Przemysław Żmiejko – to laureaci drugiej edycji Międzynarodowego Konkursu Twórców Lalek Teatralnych Animatus.
Celem konkursu organizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” są poszukiwania nowoczesnej formy teatralnej, nawiązującej do nowych technologii oraz różnorodnych koncepcji artystycznych.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 25 prac z Polski i z zagranicy – Niemiec i Kolumbii. Zwycięzców wybrano z grona 13 finalistów, po rozmowach przeprowadzonych w drugim etapie konkursu przez jury w składzie: Katarzyna Proniewska-Mazurek, Piotr Tetlak, Marek Waszkiel.
Za najciekawsze, najbardziej nowatorskie pomysły uznano: „Przedłużenie” Pameli Leończyk, „Mamuta” Łukasza Puczki i „Golema” Przemysława Żmiejki.
Pamela Leończyk studiuje na Wydziale Reżyserii warszawskiej Akademii Teatralnej jest reżyserką, performerką, aktorką i autorką instalacji, a także pedagożką teatralną, z kolei Łukasz Puczko ukończył Akademię Teatralną na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i od jedenastu lat tworzy lalki, które prezentował jako performer na ponad trzystu festiwalach w Europie. Natomiast Przemysław Żmiejko, także po białostockiej Akademii Teatralnej, jest reżyserem, prowadzi warsztaty z młodzieżą, realizuje materiały multimedialne.
Juror Marek Waszkiel przyznał, że wybór zwycięskich projektów był trudny:
– Jako jurorzy byliśmy wprawdzie zgodni, ale żal nam pominiętych propozycji. Nagrodzone prace pokazują trzy kierunki poszukiwań młodych artystów zafascynowanych światem ożywionych form, animantów i dość szeroko pojmowanego lalkarstwa: coraz silniejszy wpływ nowych technologii („Golem”), wyjście z formami lalkowymi w otwartą przestrzeń („Mamut”) i wreszcie emocjonalno-plastyczne działania instalacyjne, budujące sensy i znaczenia w relacjach aktor-obiekt-widz („Przedłużenie”) – tłumaczył.
Laureaci otrzymają po 1100 euro oraz zrealizują swoje projekty w ramach rezydentur artystycznych w Kielcach. Jak mówił Robert Drobniuch, dyrektor Lalki i Aktora „Kubuś”, to wartościowa nagroda.
– To jest 1100 euro dla laureata oraz pokrycie kosztów wszystkich materiałów niezbędnych do przygotowania przedstawienia, a także pokrycie kosztów noclegu i wyżywienia. Dla tych osób, które pracują w sztuce, to jest naprawdę dużo, że można coś zrobić bez żadnych kosztów, a nawet dostać za to pieniądze oraz zrealizować swoje marzenie – wyjaśnił.
Efekty pracy laureatów zobaczymy w finale Animatusa, który odbędzie się w dniach 15-17 listopada podczas performatywnych pokazów dla publiczności.
Międzynarodowy konkurs Animatus jest organizowany przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, we współpracy z Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Instytut Dizajnu w Kielcach oraz Muzeum Zabawek i Zabawy. Jest realizowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Prezydenta Miasta Kielce.