W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach odbył się piknik historyczny „Od Prasłowian do Polaków”. To wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
– Ekomuzeum było pierwszą instytucją w powiecie starachowickim, która włączyła się w organizację tych wydarzeń – przypomina dyrektor placówki Paweł Kołodziejski.
Celem spotkań jest pokazywanie życia codziennego naszych przodków, co pozwala zrozumieć ich działania i przybliża odległe w historii wydarzenia.
W tym roku hasłem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa jest „Polski splot”. Zdaniem Pawła Kołodziejskiego – można te słowa interpretować wielorako, ale w spotkaniu przygotowanym przez starachowickie muzeum to splot codziennych obowiązków, które towarzyszyły Polakom w XIX i XX wieku.
Podczas otwartego pikniku na terenie archeoparku przygotowane były stoiska grup rekonstrukcyjnych i twórców podtrzymujących dawne zawody. Grupa z Maleńca pokazywała szpital polowy oraz metodę działania broni czarnoprochowej. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wystrzały z armaty. Pracownicy Muzeum Przyrody i Techniki pokazywali, jak się wyrabiało cegły. Z lessu, czyli gliny, zmieszanego z sieczką, powstawały czerwone cegły.
Kazimierz Kopeć, rzeźbiarz ze Starachowic pokazywał dzieciom, jak z kawałka drewna powstaje rzeźba. Zaznaczył, że obecnie dawne rzemiosła wymierają, coraz mniej jest świątkarzy, jak on sam, czy np. garncarzy. Sposobem na przechowywanie umiejętności jest szkółka rzeźbiarska, którą artysta prowadzi dla najmłodszych.
Agnieszka Szczykutowicz z mamą i córką odwzorowały XIX-wieczną pracownię krawiecką. Były maszyny Singera, stare nożyce do cięcia materiału i odpowiednie stroje. Część z nich to repliki ubrań sprzed półtora wieku, a część to stylizacje nawiązujące do mody popowstaniowej.
Młodzież i dzieci mogli także poznać tajniki prania na tarze czy sporządzania „bibuły”, czyli nielegalnych druków z okresu stanu wojennego.
Kolejna propozycja Ekomuzeum na Europejskie Dni Dziedzictwa to piknik „Mnisi i hutnicy”, który odbędzie się w Wąchocku od 13 do 15 września.