Od dziś do 28 września, w kościele klasztornym Opactwa oo. cystersów w Wąchocku, odbywać się będą koncerty organizowanego przez Stowarzyszenie „Muzyka w Opactwie”, festiwalu.
Jak mówią pomysłodawcy wydarzenia, rodzeństwo Hanna Romańska-Knight i William de Mousson-Romański, „Muzyka w Opactwie – Bach u Cystersów”, to coroczne święto muzyki poświęcone twórczości Jana Sebastiana Bacha. W kościele klasztornym cystersów, najlepiej zachowanego zabytku architektury romańskiej w Polsce, słynącym ze znakomitej akustyki, przedstawiane są najbardziej reprezentatywne dzieła dorobku genialnego lipskiego kantora w wykonaniu muzyków o renomie światowej.
PROGRAM IX FESTIWALU „MUZYKA W OPACTWIE – BACH U CYSTERSÓW”
7 września – recital fortepianowy Dmitry Shishkina – laureata II-ej nagrody ex aequo na XVI Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w czerwcu b.r., w którego wykonaniu usłyszymy dzieła Bacha, Scarlattiego, Czajkowskiego, Debussy’ego i Rachmaninowa.
14 września – prosto po wojażach zagranicznych i po debiucie na Festiwalu BBC Proms, w Wąchocku wystąpi Kwartet Śląski, który zaprezentuje muzykę Wajnberga i wraz z Adamem Krzeszowcem kwintet wiolonczelowy Schuberta.
21 września – recital fortepianowy Ekateriny Derzhaviny – uważanej za następczynię Tatiany Nikolayevy, która wykona Wariacje Goldbergowskie J.S. Bacha.
28 września Festiwal zakończy występ chóru Drewnerusskij Raspiew z Moskwy, jednego z najwspanialszych chórów cerkiewnych, pod dyrekcją Anatolija Grindenki. Program koncertu będzie przekrojem poprzez gatunki i epoki, od śpiewu neumatycznego poprzez staroruskie formy wielogłosowe, twórczość „klasyków” staroruskiej melodyki cerkiewnej – Pawła Czesnokowa i Sergiusza Rachmaninowa, oraz Johna Tavenera. Występ chóru rozpocznie się chorałem Jana Sebastiana Bacha.
Wszystkie koncerty Festiwalu, w Kościele Klasztornym Opactwa oo. Cystersów w Wąchocku, będą się rozpoczynać o godzinie 20.00.
Festiwalowi patronuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Radio Kielce.