Przy skateparku na kieleckiej Kadzielni odbył się konkurs o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego. Kielczanie mieli niecodzienną okazję zobaczyć oryginalne eksponaty, związane m.in. są z wojną obronną 1939 roku. Organizatorem wydarzenia był Zbigniew Kowalski ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
Jak mówi, impreza składała się z dwóch części.
– Rekonstruktorzy zapoznali się z obroną Kielc 5 września 1939 roku z wykorzystaniem istniejących do dzisiaj przeszkód terenowych, takich jak kanion Silnicy, czy przekopy kolejowe. Drugą częścią wydarzenia był konkurs o Laur Centralnego Okręgu Przemysłowego – podkreśla.
Rekonstruktorzy wystawiali zgromadzone elementy wyposażenia wojskowego. Wśród nich były między innymi maski przeciwgazowe produkowane w okresie międzywojennym.
– Mamy prawie wszystkie maski i ich odmiany, a wśród nich unikatową maskę francuską, która była protoplastą pierwszej polskiej maski przeciwgazowej – mówi aspirant Paweł Łuk-Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych z Radomia.
Marcin Bolforski, prywatny kolekcjoner zaprezentował rower używany w polskiej armii.
– Został wyprodukowany w 1939 roku w fabryce broni w Radomiu. Wykorzystywano je w pułkach piechoty i kawalerii. Rower jest dosyć ciężki, bo waży 21 kilogramów – mówi kolekcjoner.