Broń z moździerzem na czele, elementy umundurowania, pokaźny zbiór hełmów, przedmioty codziennego użytku, archiwalne fotografie, a także unikatowe dokumenty i inne cenne pamiątki z czasów II wojny światowej można zobaczyć na wystawie otwartej w piątek, w Sali Gabinetowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Pretekstem do zorganizowania ekspozycji jest 80. rocznica wybuchu II wojny światowej.
Dokładnie 1 września na budynku WDK została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy, którzy w 1939 roku wyruszyli z Kielc na Westerplatte. Replika powołującego ich rozkazu znalazła się na wystawie. Są tam też obrazy przedstawiające Leona Pająka, porucznika Wojska Polskiego, westerplatczyka.
Jak podkreśla Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury, wystawa skierowana jest głównie do młodych osób, które mają okazję poznać namiastkę codziennego życia wojskowych.
– Jak wyglądało umundurowanie, z czego się składało, a także, że ważną rzeczą dla żołnierza była i manierka, i widelec, i chochla, i lornetka, i jakieś inne rzeczy, które na pierwszy rzut oka nie mają z wojskiem nic wspólnego. Mamy też chlebaki i plecaki, czyli to, co było związane z żołnierzem, z jego wyposażeniem – wymienia Jarosław Machnicki.
Wystawa powstała w oparciu o zbiory prawie 10 kolekcjonerów. Jednym z nich jest historyk i rekonstruktor z Kielc, Marcin Bolforski. Wśród pamiątek, które zaprezentował, jest autentyczny wojskowy rower. Kielczanin nawet napisał dwie książki poświęcone tym jednośladom. Prezentowany na wystawie pojazd posłużył za wzór do wykonania rzeźby roweru, która w ubiegłym roku stanęła w Radomiu.
Marcin Bolforski przyznaje, że nie wie, jak się narodziło jego zainteresowanie.
– Prawdopodobnie wzięło się to od modeli w pomniejszonej skali, aż przeszło do skali 1:1, czyli do rekonstrukcji, a rekonstrukcja przerodziła się w pasję do zbierania militariów z danego okresu – wyjaśnił. Przedmioty do kolekcji pozyskuje różnymi drogami: znajduje je na kieleckiej giełdzie staroci, na portalach aukcyjnych, albo zdobywa dzięki znajomym.
Wystawę w Wojewódzkim Domu Kultury będzie można oglądać do końca września. Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z sekretariatem. Oglądanie zbiorów zadeklarowały już trzy szkoły.