„Katarynka” Bolesława Prusa, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta oraz „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego – te trzy nowele były bohaterkami piątkowego popołudnia w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom” w Ciekotach. To jedna z pierwszych odsłon ósmej akcji Narodowe Czytanie w naszym regionie.
„Szklany Dom” co roku przyłącza się do inicjatywy prezydenta Polski. Jak mówi Krystyna Nowakowska, dyrektorka Centrum Edukacji i Kultury w Ciekotach, to akcja popularyzująca nie tylko czytelnictwo, ale też polską literaturę.
– Także tę traktowaną wyłącznie jako literaturę szkolną, może niezbyt ciekawą, a właśnie przy takim czytaniu na głos, w jakiejś innej oprawie, może bardziej świątecznej, myślę, że może niektórzy zwrócą uwagę na tę naszą literaturę, docenią ją – podkreśla.
Krystyna Nowakowska dodaje, że cieszy fakt, że utwór Stefana Żeromskiego znów znalazł się w centrum zainteresowania za sprawą Narodowego Czytania. Przed rokiem akcja koncentrowała się wokół „Przedwiośnia”, w tym „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” są jedną z ośmiu nowel wybranych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę. Fragment tego opowiadania czytała też dyrektor „Szklanego Domu”. Podczas spotkania przywołano też fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa, a także „Orki” Władysława Stanisława Reymonta.
Wśród czytających znalazł się wójt Masłowa Tomasz Lato, a także chętni mieszkańcy gminy. Spotkanie uświetnił koncert fortepianowy muzyki polskiej w wykonaniu Eryka Parchańskiego – ucznia IV klasy drugiego stopnia Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach, laureata prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych oraz jego profesora Artura Jaronia.
Narodowe Czytanie, to akcja organizowana przez prezydenta Polski od 2012 roku. Została zainicjowana lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku na liście ośmiu nowel wybranych przez prezydenta Andrzeja Dudę i jego małżonkę znalazły się: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” z „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.