To będzie fascynująca podróż muzyczna w przeszłość – tak o koncercie muzyki renesansowej mówi siostra Hanna Szmigielska, założycielka chóru Schola Cantorum Kielcensis.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 7 września, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. U boku kantorów na klawesynie zagra Marek Toporowski – jeden z najbardziej znanych wykonawców i znawców muzyki dawnej w Polsce. Wcześniej mistrz poprowadzi warsztaty.
Polskie śpiewy z okresu renesansu wykona Schola Cantorum Kielcensis – zespół, który od dwóch lat działa przy kieleckiej Katedrze. Prowadzi go benedyktynka, siostra Hanna Szmigielska.
W czasie koncertu na scenie wystąpi wybitny klawesynista Marek Toporowski, jak podkreśla siostra Hanna Szmigielska, to jeden z najznakomitszych w Europie znawców muzyki dawnej i jej promotor w Polsce.
– To dzięki niemu na przykład po raz pierwszy wykonano takie dzieła, jak „Pasje świętego Jana” czy mszę h-moll Jana Sebastiana Bacha, na dawnych instrumentach, według dawnych norm. Profesor Toporowski kształcił się we Francji, Holandii u największych mistrzów muzyki dawnej. Teraz promuje ją w Polsce: w Katowicach, w Krakowie. Mamy dużo szczęścia, że zechciał nas zaszczycić swoją obecnością – podkreśla.
Koncert rozpocznie się w sobotę, 7 września, o godzinie 17, w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
Natomiast wcześniej, w godzinach 10-14 w sali kameralnej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach odbędą się otwarte dla publiczności warsztaty – master class z muzyki dawnej.
Do udziału w nich siostra Hanna Szmigielska zaprasza zarówno słuchaczy, miłośników muzyki dawnej, jak i muzyków.
– Warsztaty polegają na tym, że profesor zwraca uwagę na różne szczegóły i pokazuje, jak na przykład wykonać dany ornament, daną figurę rytmiczną czy melodyczną. To są pewne normy, które pozwalają na wyczucie stylów. Ten styl muzyki dawnej jest zupełnie inny od tego, który znamy np. u Mozarta – dodaje siostra.