XXVII Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych Stylizowanych im. Jana Derlety, organizowany przez Szydłowieckie Centrum Kultury – „Zamek”, tego roku odbył się wyjątkowo 1 września.
Celem przeglądu jest popularyzacja dorobku zespołów prezentujących polski folklor taneczny i muzyczny opracowany artystycznie, upowszechnianie kultury ludowej oraz doskonalenie warsztatu twórczego i wykonawczego uczestników.
Przegląd jest realizowany w dwóch kategoriach: tanecznych zespołów folklorystycznych – prezentujących programy w formie opracowanej artystycznie z udziałem choreografów, instruktorów muzyki, aranżerów, reżyserów oraz kategorii kapel i zespołów folkowych – prezentujących opracowane artystycznie melodie ludowe, wykorzystujące instrumenty nowszej generacji jak: akordeon, trąbka, klarnet, instrumenty perkusyjne, a także te, których skład oparty jest o tradycyjne instrumenty. W tym roku organizatorzy zakwalifikowali do przeglądu nie tylko zespoły stylizowane, ale również zespoły tradycyjne.
Po obejrzeniu i wysłuchaniu 21 prezentacji konkursowych, jury w składzie: Alina Kościółek-Rusin – choreograf, Jerzy Dynia – muzyk, folklorysta, Adolf Krzemiński – folklorysta, animator kultury, postanowiło przyznać:
– w kategorii – taneczne zespoły folklorystyczne:
– pierwszej nagrody nie przyznano
– drugą nagrodę dla Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Łosickiej z Łosic
– dwie równorzędne III nagrody dla: Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „GRZEŚ” z Puław oraz Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej „KASZUBY” z Chojnic
– w kategorii – kapele i zespoły folkowe:
– pierwszą nagrodę dla Kapeli Ludowej „DoOporÓ” z Pilzna
– drugą nagrodę dla Łowickiej „Gieniolnej” Kapeli Ludowej z Łowicza
– dwie równorzędne III nagrody dla Kapeli Ludowej „Graboszczanie” z Grabownicy Starzeńskiej oraz Kapeli Ludowej „Kaszuby” z Chojnic
Ponadto Jury przyznało dwie równorzędne nagrody dla:
– Zespołu Folklorystycznego „Małkinianka” z Małkini Górnej
– Zespołu Pieśni Ludowej „Okaryna” z Justynowa i Janówki.
Jury postanowiło przyznać również 10 równorzędnych nagród dla zespołów prezentujących folklor tradycyjny. Otrzymały je zespoły:
– Zespół Folklorystyczny „Pawłowianki” z Pawłowa
– Zespół Folklorystyczny „Zdziechowianki” ze Zdziechowa
– Zespół Folklorystyczny z Korzyc
– Zespół Folklorystyczny „Gąsowianki” z Gąsaw Rządowych
– Zespół Folklorystyczny „Cymbrzanki” z Huty
– Zespół Folklorystyczny „ Wolanki” z Woli Lipienieckiej
– Zespół Folklorystyczny „Kumosie” z Sadku
– Kapela Ludowa Józefa Wyrwińskiego z Korzyc
– Kapela Ludowa Mirosława Rogali z Wysokiej
– Kapela Ludowa „Lipce” z Wygnanowa
Jury przyznało także dwie nagrody specjalne:
– Danucie i Władysławowi Gawędom z Wysokiej
– Łysogórskiej Kapeli Ludowej z Krajna (świętokrzyskie).
Zespoły biorące udział w Przeglądzie zjechały do Szydłowca z całej Polski. Publiczność mogła więc podziwiać różnorodność kolorowych strojów, poznać gwarę z różnych stron kraju, zobaczyć różne tańce i posłuchać przyśpiewek. Wydarzeniu towarzyszył również kiermasz wystawców tradycyjnych potraw regionalnych, rękodzieła ludowego i artystycznego oraz malarstwa. Swoje prace prezentowali: Zygmunt Żak, Alina Czyż, Mieczysław Jackulak, Ewa Maślankiewicz-Górecka oraz Ewa Ciesielska. Potrawy regionalne przygotowane zostały przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gąsaw Rządowych, Szydłówka, Sadku, Korzyc, Zdziechowa i Krzcięcina. Było smacznie, radośnie i hucznie, a śpiew rozbrzmiewał do późnego wieczora. Po raz kolejny było to wyjątkowe święto folkloru w profesjonalnym wykonaniu.
Przegląd został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.
Patron Festiwalu – Jan Derleta, był cenionym, wielokrotnie nagradzanym skrzypkiem-samoukiem, ze względu na muzyczną elastyczność i „dobre ucho” często zapraszanym do współpracy. Pochodził z Wysokiej, koło Szydłowca. W fonotece Radia Kielce znajdują się liczne, bardzo ciekawe nagrania Jana Derlety, dokonane wraz z Danutą i Władysławem Gawędami.