Zmniejsza się liczba wypadków w rolnictwie. Od początku roku w województwie świętokrzyskim doszło do 420 takich zdarzeń, a w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich 720. Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Kielcach od 4 lat odnotowuje sukcesywny spadek liczby wypadków.
Jak szacuje Beata Milewicz z oddziału regionalnego KRUS, spadek w ciągu ostatnich lat rokrocznie oscyluje w granicach 10 procent.
– Rolnicy są coraz bardziej świadomi zagrożeń, na jakie są narażeni w trakcie pracy w polu. Okres zimowy to czas, kiedy rolnik może uporządkować swoje gospodarstwo i zaplanować prace. My podczas szkoleń uwrażliwiamy rolników, by to robili i podpowiadamy, w jaki sposób powinni ułożyć harmonogram. Wpływ na poprawę bezpieczeństwa mają nie tylko działania prewencyjne, lecz także postęp w rolnictwie. Mieszkańcy wsi coraz częściej pozyskują pieniądze na modernizację gospodarstw, umiejętnie korzystają z nowoczesnego sprzętu – mówi.
– Najczęstszymi wypadkami w rolnictwie są upadki. Te dotyczą praktycznie połowy wszystkich niefortunnych zdarzeń w tym sektorze – zaznacza Beata Milewicz.
– Są to upadki z drabin, czy zdarzenia związane z przemieszczaniem się, także z obciążeniem. Drugą grupą wypadków, która dotyka 30 procent poszkodowanych, są obrażenia spowodowane przez maszyny. To potwierdza, że kontakt z maszyną bywa tragiczny w skutkach – dodaje Beata Milewicz.
Pracownicy KRUS-u apelują, by rolnicy nie spieszyli się podczas wykonywania prac. Przestrzegają także przed popadaniem w rutynę i zbyt długim czasem pracy.
W tym roku doszło do 2 wypadków śmiertelnych w rolnictwie. Były to wypadki komunikacyjne.
Świętokrzyski oddział KRUS organizuje konkurs dla młodzieży w wieku 15-24 lata dotyczący bezpiecznych zachowań w gospodarstwie rolnym. Zadaniem uczestników jest nakręcenie 2-minutowego filmiku zawierającego 7 zasad prewencyjnych.